W dniu 22 czerwca 2026 r. 36 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odebrało dyplomy absolwenta. W tej ważnej chwili, społeczności szkolnej towarzyszyli: Burmistrz Przemkowa – Jerzy Szczupak; Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemkowie – Dariusz Kurowski; Radni Rady Miejskiej w Przemkowie: Tomasz Kuncik, Janusz Pyrzyk; dyrektor Przemkowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki – Daniel Horoszczak; Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZS w Przemkowie – Agnieszka Kaczmarczyk; wychowawcy OHP w Przemkowie – Danuta Ługowik i Monika Widera; nauczyciele, emeryci, rodzice naszych uczniów i ich rodziny. Akademię poprowadziły Zofia Kania i Nikola Komarnicka.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się dostojnym polonezem, do którego młodzież wprowadzili wychowawcy Ewa Dworczyńska i Adam Rusynko. Mottem przewodnim spotkania były słowa Wincentego Ignacego Marewicza: „Wiele czyni, kto czyni co może”. Niech ta myśl towarzyszy młodzieży kończącej Szkołę Podstawową w dalszej edukacji i rozwoju. Życzymy, abyście w szkołach ponadpodstawowych dawali z siebie wszystko, na miarę własnych możliwości. Jeśli zrobicie to, co leży w Waszej mocy – Wasza praca, nauka pomoc innym, czy rozwijanie pasji będą miały ogromną wartość. Nie oglądajcie się na innych. Nie porównujcie się do innych. Róbcie swoje, najlepiej jak potraficie. To w zupełności wystarczy, by osiągnąć w życiu wielkość i szczęście. Ale jednocześnie nie spoczywajcie na laurach. Trzymam kciuki za dalsze Wasze sukcesy i rozwój.
Jest nam niezwykle miło poinformować, że Szkołę Podstawową nr 1 w Przemkowie z wyróżnieniem ukończyło 14 uczniów.
Najwyższą średnią ukończenia szkoły – jest to średnia 6,0 – uzyskało trzech uczniów:
Krzysztof Chrzanowski (8b), Maciej Marciniak (8b) i Ignacy Skraba (8a).
Odebrali oni pamiątkowe medale najlepszego absolwenta, nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz nagrody od Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka i Rady Miejskiej w Przemkowie, wręczone przez wiceprzewodniczącego Rady Dariusza Kurowskiego.
Szkołę podstawową z wyróżnieniem ukończyli ponadto, w klasie 8a: Nikola Komarnicka – Marcel Kałuża, Maja Krakowska i Daria Kowalska, natomiast w klasie 8b: Miłosz Furman, Gabriela Gałka, Zofia Kania, Mikołaj Boczniewicz, Bruno Hertman Emil Jurewicz, Piotr Dyja.
Rodzice wszystkich uczniów kończących szkołę z biało czerwonym paskiem odebrali listy gratulacyjne.
Za swoje osiągnięcia nagrodę od Radnej Powiatu Polkowickiego Wandy Żuchowskiej otrzymał Maciej Marciniak. Dodatkowo uczniowie: Krzysztof Chrzanowski, Miłosz Furman, Zofia Kania, Maciej Marciniak i Ignacy Skraba otrzymali bon do Empiku – nagroda od Radnego Rady Miejskiej w Przemkowie Pana Janusza Pyrzyka za godne reprezentowanie szkoły i gminy w konkursach na szczeblu województwa i kraju.
Podczas części oficjalnej zaznaczono udział uczniów klasy 8 w Finale Dolnośląskiego Turnieju Baseballowego Play Ball we Wrocławiu. Medale przygotowane przez trenera – Ewę Skrypak otrzymali: Mikołaj Boczniewicz, Miłosz Furman, Bruno Hertman, Emil Jurewicz, Eliasz Wasula.
Nagrodę za aktywną działalność w Szkolnym Klubie Wolontariusza, ufundowane przez opiekuna klubu Panią pedagog Agnieszkę Marciniak otrzymały: Zosia Kania i Julia Stelmasiak.
Na rzecz lokalnej społeczności, w POKiB, poprzez m.in. taniec w zespole Cykady od lat działały również uczennice: Nikola Komarnicka, Zofia Danek i Jowita Witka – dla dziewcząt nagrodę ufundowała Radna Rady Miejskiej w Przemkowie i opiekun Zespołu Cykady – Joanna Więckowska.
Nagrodzono również uczniów reprezentujących SP nr 1 w poczcie sztandarowym, chorążych: Ignacego Skrabę, Macieja Marciniaka i Krzysztofa Chrzanowskiego oraz asystę: Darię Kowalską, Gabrielę Gałka i Zofię Kania.
W czasie uroczystości nastąpiło ślubowanie absolwentów oraz ceremonia przekazania opieki nad sztandarem – poczet sztandarowy absolwentów przekazał sztandar uczniom klas młodszych, którzy będą tworzyć nowe składy pocztu sztandarowego.
Nie zabrakło podziękowań dla rodziców, którzy aktywnie i systematycznie wspierali działania szkoły. Słowa podziękowania do dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły skierowali również rodzice.
Starszych kolegów pożegnali uczniowie klas siódmych: ciepłym słowem, a po zakończeniu uroczystości pysznym tortem.
W ramach podziękowań od uczniów mieliśmy możliwość wysłuchania utworu wykonanego na skrzypcach przez trio: Natalię Kluczka, Darię Kowalską i Bartosza Żmijowskiego oraz wierszy „Świadectwo szkolne” Magdaleny Szpunar – recytacja Zofia Kania oraz „Przed pomnikiem wielkiego człowieka” Ewy Szerburg Zarębiny- recytacja Filip Tadych. Uroczystość zakończyła piosenka w wykonaniu wychowawcy kl. 8a Adama Rusynko w gitarowym duecie z uczniem Mikołajem Boczniewiczem.
Monika Dźwigaj



































