Realizacja projektu Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Przemkowie (zwany w skrócie LOWE) dobiegła końca. Nadszedł czas, aby w kilku słowach podsumować projekt i podziękować osobom, bez których nie byłoby wielu przedsięwzięć jakie odbyły się w ramach przedsięwzięcia od września 2020 do sierpnia 2021r.
Krótka historia projektu:
W styczniu 2020r. Ogólnopolski Operator Oświaty w Poznaniu ogłosił w ramach projektu „Familijne LOWE” konkurs grantowy dla szkół na utworzenie Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji. Celem LOWE było wykorzystanie potencjału szkoły do prowadzenia działań na rzecz aktywności edukacyjnej osób dorosłych. Projekt „Familijne LOWE”, współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej i realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 nr Osi Priorytetowej II – Efektywne Polityki Publiczne na Rynku Pracy, Gospodarki i Edukacji, Działanie 2.14. Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie.
Wniosek na konkurs grantowy powstał w lutym 2020 roku za zgodą i przy wsparciu Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka. Nad wnioskiem pracowali dyrekcja Zespołu Szkół w Przemkowie, zarząd EDUCO – Przemkowskiej Fundacji Społeczno-Oświatowej (prof. Stefan Dudra i Paweł Kuźmiak) oraz Ewa Kuźmiak, nauczyciel Zespołu Szkół w Przemkowie. Podczas tworzenia wniosku bazowaliśmy m.in. na diagnozach prowadzonych wśród mieszkańców Gminy – które przeprowadzaliśmy we współpracy z Anną Krzeszewską – prezes Przemkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wnioskodawcą grantu była Gmina Przemków. Grantodawcą wspomniany wcześniej Ogólnopolski Operator Oświaty. Realizatorem projektu stał się Zespół Szkół w Przemkowie. W ramach grantu otrzymaliśmy kwotę 250 000 zł. Dzięki pozyskanej dotacji i podjętym działaniom Zespołu Szkół w Przemkowie został przygotowany do pełnienia nowej roli – nieformalnego centrum edukatora dorosłych.
Partnerzy Gminy i Szkoły przy realizacji projektu to: EDUCO – Przemkowska Fundacja Społeczno-Oświatowa, Uniwersytet Zielonogórski, Przemkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemkowie.
Projekt oparł się na różnych treściach i formach uczenia się od zajęć praktycznych, warsztatowych (w tym zajęcia komputerowe, językowe, artystyczne, kulinarne), zajęć wykładowych prowadzonych przez pracowników naukowych UZ, po wyjazdy do kina, czy teatru.
23 września 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Przemkowie odbyło się spotkanie stanowiące oficjalną inaugurację projektu. Już we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia.
W projekcie (na dzień 19.08.2021) wzięło udział łącznie 283 beneficjentów – mieszkańców Gminy Przemków i okolic. Uczestniczyli oni w 19 różnych formach wsparcia, o których szerzej możecie Państwo przeczytać w dwóch numerach gazetki jaka została wydana podczas realizacji zajęć koła dziennikarsko-fotograficznego. Gazetka dostępna będzie w sekretariacie ZS w Przemkowie oraz przy punkcie podawczym w UM w Przemkowie.
W ramach projektu zakupiono sprzęt i pomoce dydaktyczne na kwotę ok. 100 000 zł.
Bardzo ważnym punktem projektu było wykonanie sali audytoryjnej. Pomysłodawcami sali i osobami czuwającymi nad jej przygotowaniem jest zarząd EDUCO Przemkowskiej Fundacji Społeczno-Oświatowej: prof. Stefan Dudra i Paweł Kuźmiak.
Przy realizacji zadania powstania Sali Audytoryjnej otrzymaliśmy również dodatkowe wsparcie finansowe ze strony Burmistrza Przemkowa – Jerzego Szczupaka za co bardzo serdecznie dziękujemy. Dziękuję również Panu Burmistrzowi za zgodę na realizację projektu w Zespole Szkół w Przemkowie.
Dziękuję Radnym Rady Miejskiej za podjęcie uchwały umożliwiającej stworzenie LOWE w Zespole Szkół w Przemkowie
Dziękuję osobom, które pracowały nad tworzeniem wniosku: prof. Stefanowi Dudrze oraz Ewie i Pawłowi Kuźmiak.
Dziękuję osobom współpracującym przy realizacji projektu: Annie Krzeszewskiej – ze strony PUTW; prof. Stefanowi Dudrze – prezesowi EDUCO Przemkowskiej Fundacji Społeczno-Oświatowej oraz koordynatorowi w ramach zadań współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim; Elżbiecie Kasprzak i Sylwii Ląd – ze strony Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Agnieszce Wałowskiej – wicedyrektorowi ZS w Przemkowie.
Dziękuję Pani Skarbnik Ewie Spirzak Staniszewskiej oraz Paniom Agnieszce Jurewicz, Krystynie Kopackiej, Monice Melskiej, Teresie Skrzypczak oraz Kamilii Sykuła – za wsparcie księgowo – finansowe i administracyjne przy realizacji zadania.
Dziękuję nauczycielom i trenerom prowadzącym zajęcia w projekcie oraz wszystkim uczestnikom zajęć.
Zapraszam raz jeszcze do lektury dwóch numerów gazetki „LOWE INSPIRUJE”, której redaktorem naczelnym była Aneta Sołtysiak.
Koordynator projektu
Monika Dźwigaj