Menu Zamknij

„Dzień europejski” w INPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego

Uczniowie Zespołu Szkół w Przemkowie mieli możliwość wzięcia udziału w przedsięwzięciu pn. „Dzień europejski” zorganizowanym przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.  Impreza ta była ważnym elementem obchodów przez Uniwersytet Zielonogórski 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pierwszym punktem programu była Debata oxfordzka pt. Polska wykorzystała w pełni 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej. W debacie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Przemkowie (Gabriel Lewandowski, Igor Pierzchnica, Lena Ciżmar oraz Michał Korzeniewski)  zmierzyli się z drużyną II  Ogólnokształcącego Liceum Ekologicznego z Oddziałami Integracyjnymi im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze.

Po debacie uczniowie Zespołu Szkół w Przemkowie wraz z młodzieżą ze szkół z Chojnowa i Zielonej Góry zasiedli do stołu Rady Unii Europejskiej i wzięli udział w obradach, a następnie głosowaniu na temat rozporządzenia o znaku jakości „Etyczna moda”. Owocne obrady zakończyły się zawarciem porozumienia po niespełna dwóch godzinach. Ze strony ZS w Przemkowie, jako reprezentanci poszczególnych państw europejskich  wystąpili:

Austria: Oliwier Galiński i Maja Szczech

Francja: Olgierd Więckowski

Niemcy: Jan Muszyński i Bogdan Kuncik

Szwecja: Julia Żelasko i Wiktoria Busiakiewicz

Rumunia: Nicola Misiur i Martyna Zbójniewicz.

Młodzież miała również możliwość wysłuchania ciekawego wykładu prof. Tytusa Jaskułowskiego pt. 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Ostatnim punktem programu było spotkanie ze studentami i pracownikami UZ, którzy korzystali z programu Erasmus +.

Ten niezwykle  wartościowy edukacyjnie  wyjazd sfinansowany został przez Uniwersytet Zielonogórski w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dyrektor i uczniowie  Zespołu Szkół w Przemkowie składają serdeczne podziękowania prof. Stefanowi Dudrze, dyrektorowi Instytutu Nauk o Polityce i Administracji za zaproszenie do udziału w tak ciekawym przedsięwzięciu.

Udział młodzieży w wydarzeniu poprzedzony był wielogodzinnymi przygotowaniami do debaty i obrad Rady Unii Europejskiej. W przygotowaniach uczniom pomagali nauczyciele Iwona Łopacińska – Skraba, Monika Dźwigaj oraz Omar Lekhchine – student politologii, członek Koła Naukowego Unia Debat Oksfordzkich. Dziękujemy za cenne wskazówki i poświęcony czas.

Relacja o wydarzeniu radia Indeks:

https://www.youtube.com/watch?v=T2gnP4wGEuE&t=3s

https://www.youtube.com/watch?v=iQDaw6LFpZ4&t=2s

Skip to content