W dniach 18-22 września 36 uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie wzięło udział w wycieczce do Warszawy, realizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z klasą”. Wysokość otrzymanej z ME na ten cel dotacji to 50 000 zł.
Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe do stolicy, uczniowie obejrzeli niezwykłe przedstawienie w Teatrze „Och-Teatr” pt. „Stowarzyszenie umarłych poetów”. W roli głównej wystąpił Wojciech Malajkat, który rewelacyjnie zagrał profesora Johna Keatinga. „Przedstawienie od początku do końca trzymało w napięciu. Była to niesamowita historia, z którą możemy się utożsamiać. Pierwsze miłości, pierwsze upadki i śmierć bliskich osób. W głównej roli Wojciech Malajkat, który sprawdził się świetnie w odtworzeniu nietuzinkowego profesora Keatinga – tego, który chciał aby uczniowie Welton zaczęli w końcu myśleć samodzielnie i wyszli poza sztywne szablony. Gra aktorska była na najwyższym poziomie, nie raz wywołując śmiech czy łzy” – tak o spektaklu napisała Milena. Krótką recenzję sporządziła także Julia – „Spektakl w subtelny sposób pokazywał konflikty między konformizmem a pragnieniem wolności, które rozgrywają się w młodych umysłach. To wzruszająca opowieść o sile poezji, odwadze bycia sobą i szukaniu sensu życia, która na długo zostaje w pamięci”.
Jeszcze mając w głowach spektakl po południu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem był królewski pałac barokowy w Wilanowie. Z wielką uwagą i ciekawością zapoznaliśmy się z tak pięknym pałacem króla Jana III Sobieskiego. Pałac, słusznie nazywany „polskim Wersalem”, bardzo się nam spodobał. Piękne komnaty pełne ciekawych historii w sposób praktyczny przybliżały nam historię Polski.
Kolejnego dnia zwiedziliśmy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To interaktywne muzeum, bardzo nowoczesne, ale jednocześnie doskonale ukazujące historię życia jednego z ojców niepodległości na tle dziejów Polski. Ekspozycja muzealna jest podzielona na pięć galerii chronologicznych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz szóstą galerię – Symbol – odnoszącą się do pamięci o Józefie Piłsudskim, do pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół postaci mitów i symboli. Była to kolejna, niezwykła lekcja historii. Tego samego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja muzeum przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, ukazuje złożoną sytuację międzynarodową, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Wykorzystanie efektów multimedialnych przybliża powstańczą rzeczywistość. Idąc fragmentem kanałów można było się wczuć w losy powstańców. Na koniec dnia poznaliśmy historię jednego z socrealistycznych zabytków, czyli Pałacu Kultury i Nauki.
Trzeciego dnia poznaliśmy historię polskich Żydów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nasza patronka Irena Sendler ratując dzieci żydowskie z warszawskiego getta nauczyła nas poszanowania innych kultur, religii i tolerancji. Zwiedzając POLIN, poprzez złożone dzieje Żydów zamieszkujących Polskę, poznaliśmy kolejny aspekt losów Polski i jej mieszkańców. Poznaliśmy dzieje Żydów w czasie drugiej wojny światowej, tak tragicznej w skutkach dla nich. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Bohaterów Getta i w Alei im. Ireny Sendler. Kolejnym miejscem był Pawiak, który uzupełnił naszą wiedzę dotyczącą tragicznych losów Polaków walczących o niepodległość. Dla to ważne miejsce, znane z lektury „Kamienie na szaniec” czy z życia Ireny Sendler. Z Pawiaka odbyliśmy spacer po Warszawie odwiedzając m.in. Arsenał (miejsce słynnej akcji odbicia „Rudego”), Plac Teatralny, Ogród Saski oraz Zachętę.
Sobota została poświęcona na zwiedzenie centrum Warszawy. Rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego i Zamku Królewskiego. Potem na ulicy Kanonia usłyszeliśmy historię tego miejsca, słynnego zamachu na króla Zygmunta III i znajdującego się tam dzwonu. Zanim dotarliśmy na Stare Miasto odwiedziliśmy Górę Gnojną, dawne wysypisko śmieci. Zwiedziliśmy także Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela wraz z podziemiami i grobami polskich prezydentów. W dalszej kolejności zobaczyliśmy Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, pomnik Jana Kilińskiego i na koniec byliśmy świadkami zmiany wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem w sobotę był cmentarz wojskowy na Powązkach. Byliśmy przy grobach harcerzy z Szarych Szeregów, polskich sportowców, aktorów i przede wszystkim w szczególnym miejscu, czyli na Łączce. Łączka to miejsce pochówku przy murze cmentarnym pomordowanych żołnierzy tzw. wyklętych lub niezłomych przez SB w latach 1945–1956. Duże wrażenie wywarło na nas Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.
Ostatniego dnia naszej wycieczki w niedziele wysłuchaliśmy poruszającej historii w Mauzoleum Walki i Męczeństwa na Alei Szucha. Ostatnim punktem było zwiedzenie Ogrodu w Łazienkach z Belwederem, Pomnikiem Chopina, Pałacem na Wodzie i Podchorążówką. Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Jednak to co zobaczyliśmy i wspólnie przeżyliśmy zostanie na długo w naszej pamięci. Tak wycieczkę podsumowała jedna z uczennic „Wycieczka obfitowała w miejsca turystyczne, muzea pamięci i informacje, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Każdy dzień zaczynał się i kończył inaczej. Z różnymi przemyśleniami wracaliśmy z muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Józefa Piłsudskiego. Mieliśmy szansę zobaczenia namacalnie wszystkiego, czego do tej pory uczyliśmy się w podręcznikach”.