Menu Zamknij

Stefan Dudra profesorem nauk o polityce i administracji

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 8 maja 2023 roku nadał dr. hab. Stefanowi Dudrze tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji.

To właśnie prof. Stefan Dudra w 2000r. był pełnomocnikiem Starosty Powiatu polkowickiego do spraw utworzenia LO w Przemkowie. W 2001r. jako członek Zarządu Miasta i Gminy Przemków oraz przewodniczący Komisji ds. Społecznych odpowiadał za uruchomienie szkół ponadpodstawowych w Przemkowie w oparciu o lokalne władze samorządowe. W 2018 roku Profesor zainicjował sformalizowanie współpracy Liceum Ogólnokształcącego w Przemkowie z Uniwersytetem Zielonogórskim. Od marca 2018 roku UZ objął patronat nad Liceum Ogólnokształcącym, a instytutem bezpośrednio odpowiedzialnym za współpracę LO w Przemkowie z UZ jest kierowany przez prof. Stefana Dudrę Instytut Nauk o Polityce i Administracji. Owocem zaangażowania prof. Stefana Dudry w rozwój młodych przemkowskich licealistów jest m.in. publikacja „Młody Politolog”, sukcesy uczniów w debatach oksfordzkich organizowanych przez INPA, działalność koła „Młody Politolog” w ZS w Przemkowie.

Jako Radny Rady Powiatu Polkowickiego prof. Stefan Dudra wnioskował o objęcie uczniów LO w Przemkowie programem stypendialnym Starosty Powiatu Polkowickiego, na co Starosta i Rada Powiatu odpowiedzieli pozytywnie. Jako prezes EDUCO Przemkowskiej Fundacji Społeczno-Oświatowej w Przemkowie jest również fundatorem stypendium fundacji dla ucznia z najwyższą średnią w LO w Przemkowie. Poza swoją naukową działalnością, o której możecie Państwo przeczytać poniżej Profesor, również jako prezes w/w Fundacji jest zaangażowany w realizację projektów edukacyjnych w Zespole Szkół w Przemkowie zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych. Warto wymienić tu projekt „LOWE – Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Przemkowie” z którego zajęć skorzystało ponad 200 osób dorosłych z terenu naszej gminy. Między innymi z inicjatywy prof. Stefana Dudry powstała w ZS sala audytoryjna, w której obecnie poza zajęciami lekcyjnymi odbywają się spotkania i wykłady.

Prof. Stefan Dudra jest historykiem i politologiem. Absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (1991). Od 2005 r. jest zatrudniony na Uniwersytecie Zielonogórskim, początkowo jako adiunkt z habilitacją (2005-2008), a następnie na stanowisku profesora uczelni. Od 2019r. pełni funkcję dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz Przewodniczącego Rady Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji. Główne zainteresowania badawcze: polityka wyznaniowa, polityka narodowościowa, politologia religii oraz kwestie związane z mniejszościami narodowymi i etnicznymi – w szczególności dotyczące społeczności łemkowskiej. Autor, współautor i redaktor ponad dwustu publikacji, w tym ośmiu monografii. Nagrodzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005). Uzyskał nagrody indywidualne (2008, 2009, 2012, 2015, 2018, 2022) i zespołowe (2010, 2016) Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Promotor sześciu doktoratów: Uniwersytet Śląski (2012), Uniwersytet Zielonogórski (2013, 2014, 2016, 2021), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2015). Recenzent w postępowaniu habilitacyjnym (Uniwersytet Zielonogórski – 2017; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – 2021), członek komisji w postępowaniu o nadanie stopnia doktora habilitowanego (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Uniwersytet Gdański), recenzent pięciu rozpraw doktorskich (Uniwersytet Zielonogórski 2011, 2014; Uniwersytet w Preszowie (Słowacja) 2013; Akademia Pomorska w Słupsku 2017, 2020). Promotor ok. 300 prac magisterskich zakończonych nadaniem tytułu magistra politologii, recenzent ponad 250 prac magisterskich. Redaktor naczelny czasopisma „Przegląd Narodowościowy-Review of Nationalities”, współredaktor „Rocznika Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej”oraz „Rocznika Przemkowskiego”. Członek: Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk; Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych; członek rady naukowej i zarządu SwedishInstitute for Strategic Studies and AcademicResearch w Sztokholmie. Jest również ekspertem do spraw mniejszości narodowych i etnicznych w projekcie „O nas warto, warto z nami”, realizowanego przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulentwe współpracy z Fundacją Zustricz i Fundacją Jaw Dikh.

Społeczność Zespołu Szkół w Przemkowie gratuluje nominacji profesorskiej i serdecznie dziękuje za dotychczasową współpracę.

Skip to content