Menu Zamknij

„Życie EKO i LOGICZNIE” – podsumowanie projektu

W grudniu 2022r. zakończyliśmy realizację projektu „Życie EKO i LOGICZNIE” dotowanego z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Wrzosowa Kraina” w ramach ścieżki tematycznej „Działaj lokalnie i ekologicznie”. Wnioskodawcą projektu był „Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie”, a jego realizatorem grupa nieformalna “EKO i logiczni” w składzie Ewa Kuźmiak, Iwona Wolanin i Agnieszka Wałowska. Partnerzy projektu to: Gmina Przemków, Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego (INPA UZ), Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie oraz Przemkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku (PUTW).

Głównym celem projektu było uświadomienie młodzieży i dorosłym mieszkańcom Gminy znaczenia ekologii w działalności społecznej, gospodarczej i politycznej. Projekt przyczynił się do kształtowanie pozytywnego wizerunku społeczeństwa proekologicznego, budowania i scalania lokalnej społeczności wobec inicjatywy wspólnego działania na rzecz środowiska. Kolejnym ważnym rezultatem jest wyrobienie przekonania o wartościach proekologicznych dla zdrowia jednostki.

Realizatorzy projektu zaplanowali w jego ramach warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania poprzedzone spotkaniem z dietetykiem. Takie zajęcia odbyły się 11 października 2022r. w Zespole Szkół w Przemkowie. Rozpoczęliśmy je krótkim wykładem poprowadzonym przez dietetyka medycznego mgr Dorotę Mickiewicz – Góra. W spotkaniu wzięli udział słuchacze PUTW i Licealiści z Zespołu Szkół w Przemkowie. Tematem wykładu były zalety diety z ograniczeniem mięsa i produktów mięsnych. W czasie warsztatów Panie z PUTW wykonały zdrowe – słodkie „kulki mocy” z wykorzystaniem suszonych owoców, orzechów i nasion. Hasło spotkania brzmiało “Jem zdrowo i ekologicznie”. Kolejne warsztaty kulinarne odbyły się 15 grudnia 2022r. Młodzież w towarzystwie dorosłych mieszkańców, pod opieką Pani Marty Stawiskiej, przygotowała przekąski z wykorzystaniem warzyw i owoców.

Kolejnym działaniem w projekcie jest przeprowadzenie warsztatów upcyklingu i asamblanż. Warsztaty te pokazały możliwości wykorzystania zużytych i z pozoru niepotrzebnych rzeczy oraz dania im nowego życia. Na pierwsze takie zajęcia zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy 19 października, kolejne odbyły się 15 grudnia 2022r.Warsztaty poprowadziła Iwona Wolanin.

Przemkowscy licealiści oraz słuchacze PUTW – w ramach realizacji projektu „Życie EKO i logicznie” wzięli udział w wykładzie „Ekologia, a polityka”, poprowadzonym przez dr Anna Ratke-Majewską z INPA UZ. Celem wykładu było przybliżenie wieloaspektowego oddziaływania ekologii na różne sfery życia społeczno-politycznego. Prowadząca wykład poruszyła m.in. zagadnienie recyklingu plastiku w ujęciu globalnym oraz model życia według „slow life”. Nad organizacja zajęć dla młodzieży i słuchaczy PUTW na Uniwersytecie Zielonogórskim czuwał prof. Stefan Dudra – dyrektor INPA.

Łącznie w działaniach projektowych wzięło udział 100 osób (w tym 49 osób w wieku 14-18 lat i 51 w wieku powyżej 18 lat). Ta liczba pokazuje, że oddolne inicjatywy, dające możliwość wzmocnienia lokalnej współpracy, poszerzenia wiedzy i umiejętności, pożytecznego spędzenia czasu wolnego oraz działań na rzecz dobra wspólnego w Gminie Przemków są pożądane i warto je podejmować. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że projekt wykreuje nowych liderów, którzy aktywnie będą działać w samorządzie lokalnym, lokalnych organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych, a może na arenie kraju. Zaangażowana w realizację projektu młodzież miała możliwość nauczyć się jak i skąd pozyskać fundusze oraz jak realizować projekty na rzecz dobra wspólnego. A najważniejsze jest to, że poprzez realizację działań wzrosła świadomość ekologiczna mieszkańców gminy.

Skip to content