W październiku 2022r. uczniowie klas VI-VIII SP nr 1 oraz przemkowscy licealiści wzięli udział w trzydniowych wyjazdach edukacyjnych: Toruń – Trójmiasto – Malbork. Wycieczki odbyły się w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę – edycja jesienna 2022”. Zespół Szkół w Przemkowie otrzymał dofinansowania w wysokości po 15 000 złotych na każdą z wycieczek. 45 uczniów szkoły podstawowej pod opieką Iwony Mokwińskiej, Małgorzaty Zawiłowicz, Ewy Skrypak, Elżbiety Kaniewskiej i Dariusza Dźwigaj oraz 45 licealistów pod opieką: Magdaleny Boczniewicz, Elżbiety Righi, Iwony Łopacińskiej-Skraba i Elżbiety Kaniewskiej przez trzy dni zwiedzało Toruń, Gdańsk, Gdynię, Sopot i Malbork. Program wycieczek był niezwykle atrakcyjny, większa część uczniów po raz pierwszy była na Pomorzu Gdańskim i Żuławach Wiślanych.
Pierwszym punktem wyjazdów było zwiedzanie gotyckiego Torunia. Przewodnicy z pasją, przystępnie i ciekawie opowiadali o powstaniu i rozwoju miasta, o ważnych postaciach Torunia. Usłyszeliśmy również legendy o powstaniu miasta, jego nazwie czy krzywej wieży. Zwiedziliśmy ruiny krzyżackiego zamku, katedrę świętojańską, kościół św. Jakuba, piękne gotyckie bramy nad Wisłą. Byliśmy na Rynku Nowomiejskim i Starym Rynku, gdzie mogliśmy podziwiać zachowane gotyckie kamieniczki, średniowieczny układ urbanistyczny – chwilowo przenieść się w czasie do odległego średniowiecza. Wielkie zainteresowanie wzbudziła „Krzywa Wieża” i próba ustania pod jej murem. Kolejnym punktem był Dom Mikołaja Kopernika, słynnego polskiego astronoma. Na Starym Rynku podziwialiśmy Ratusz, kościoły, Dom Artusa, Pomnik Kopernika i toruńskie pierniki. Toruń bardzo się nam podobał!
Kolejnego dnia udaliśmy się do Trójmiasta. Zaczęliśmy od Stoczni Gdańskiej – kolebki Solidarności i odzyskania suwerenności. Usłyszeliśmy historię Pomnika Poległych Stoczniowców, w Europejskim Centrum Solidarności poznaliśmy jej dzieje i wydarzenia z lat 80. i 90.-tych. Potem była Poczta Gdańska i jej heroiczna obrona w 1939 roku. Następnie udaliśmy się Gdyni, gdzie zapoznaliśmy się z historycznym układem urbanistycznym miasta zbudowanego w latach dwudziestych XX wieku. Zobaczyliśmy m.in. Skwer Kościuszki oraz Nabrzeże Władysława IV. Duże zainteresowanie wzbudziła wizyta w porcie gdyńskim. Zobaczyliśmy słynne okręty – „Dar Pomorza” i „Błyskawicę”. Po Gdyni udaliśmy się do Sopotu, gdzie mieliśmy długi spacer po mieście oraz sopockim mola. Ciekawość wzbudził „krzywy domek” na ulicy Bohaterów Monte Cassino. Wróciliśmy do Gdańska, gdzie zwiedzaliśmy starą część miasta w zasięgu obwarowań z XVII wieku. Rozpoczęliśmy od Bramy Wyżynnej i Złotej. Na Długim Targu poznaliśmy dzieje miasta, byliśmy pod Fontanną Neptuna, zobaczyliśmy słynny gdański Dom Artusa, gdańskie kamieniczki. Potem zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką. Wielkość i gotycki wystrój wnętrza budzi podziw. Piękną ulicą Mariacką udaliśmy się na Długie Pobrzeże i Motławę. Byliśmy pod gdańskim Żurawiem i przed Zieloną Bramą. Na tym skończyliśmy zwiedzanie starego Gdańska i pojechaliśmy na Westerplatte, gdzie poznaliśmy naocznie walkę polskiej załogi we wrześniu 1939 roku.
Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy największą twierdzę gotycką w Europie, czyli krzyżacki zamek w Malborku, będący stolicą państwa zakonnego przez prawie 150 lat. Zaczęliśmy od historii powstania Krzyżaków i budowy Malborka. Byliśmy najpierw na Podzamczu (Dom Podstarościego, Brama Główna, Karwan, Kościół św. Wawrzyńca), potem był Zamek Średni – m.in. most, Międzybramie, jego dziedziniec, niewielki Dziedziniec Wewnętrzny, Wielki Refektarz i Sala Rycerska, sypialnia Wielkich Mistrzów, Refektarz Letni i Zimowy, Komnaty Wielkiego Mistrza. Zwiedziliśmy również wystawę bursztynów i uzbrojenia. Ostatnim punktem był Zamek Wysoki. Na Dziedzińcu Zamku Wysokiego poznaliśmy jego dzieje, a zwiedzanie zaczęliśmy od słynnej studni z pelikanem. Potem była słynna cela Kiejstuta (Witolda) znana z serialu „Pan Samochodzik i templariusze”. Przepiękne krużganki, kuchnia krzyżacka, piekarnia, Wieża Gdanisko, Kapitularz, kościół zamkowy NMP, komnaty, dormitoria – to część komnat, które widzieliśmy. Zamek wywarł na nas niezapomniane wrażenie – szkoda, że był to koniec naszej wycieczki. Ale na pewno tu wrócimy!
Zdjęcia z wycieczki uczniów SP:
Zdjęcia z wycieczki uczniów LO: