Menu Zamknij

Ostatnie pożegnanie…

Ksiądz Jan Twardowski napisał: “Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

Pogrążeni w żalu zawiadamiamy o zakończeniu ziemskiej wędrówki przez Panią Marię Broda – nauczyciela matematyki, języka łemkowskiego i wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie.

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze ciosem. Dziś ten cios dotknął nas wszystkich. Pogrążeni w bólu, pragniemy złożyć wyrazy współczucia najbliższej rodzinie Pani Marii. Swoją obecnością na ceremonii pogrzebowej w dniu 27 września 2021 r. dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, absolwenci i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie i Zespołu Szkół w Przemkowie jeszcze raz podziękowaliśmy za jej pracę i trud. Pożegnaliśmy dziś wychowawcę wielu pokoleń dzieci i młodzieży, wspaniałego pedagoga i dyrektora szkoły.

Pani Maria rozpoczęła pracę zawodową jako nauczyciel w 1963 r. w Szkole Podstawowej w Mycielinie. W 1965 została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie, gdzie pracowała głównie jako nauczyciel matematyki, ale uczyła wówczas również fizyki i prowadziła wychowanie muzyczne. W latach 1968 – 1971 Pani Maria pracowała także jako nauczyciel fizyki i chemii w Szkole Przysposobienia Rolniczego w Przemkowie oraz nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Przemkowie. W 1974 r ukończyła Wyższe Studia Zawodowe na kierunku matematyka w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. W lipcu 1976 r. otrzymała tytuł magistra w zakresie matematyki. W latach 1974-1976 była przewodniczącą zespołu samokształceniowego nauczycieli matematyki z rejonu Przemkowa i Radwanic.  W sierpniu 1976 r., w związku z reorganizacją szkolnictwa na terenie gminy Przemków, rozpoczęła pracę w Zbiorczej Szkole Gminnej w Przemowie. W 1984 r. – została po raz pierwszy dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej i była nim do sierpnia 1991 r. Funkcję tą piastowała ponownie (już jako dyrektor SP nr 1 w Przemkowie) w latach 1997 – 2003. W latach 1991- 1997 uczyła matematyki w SP nr 1 pełniła obowiązki Inspektor ds. bezpieczeństwa i higieny pracy; prowadziła aktywną i nagradzaną na szczeblu województwa i kraju działalność Młodzieżowego Ruchu Spółdzielczego. Działała w Zarządzie związków zawodowych ZNP.

W 2004 r. przeszła na emeryturę, nie zaprzestała jednak pracy w szkole była z nami jako członek Rady Pedagogicznej do sierpnia 2019 r. Od 2004 roku pracowała również w Publicznym Gimnazjum w Zespole Szkół w Przemkowie jako nauczyciel matematyki, języka łemkowskiego oraz historii i kultury łemkowskiej.

Większość swojego ziemskiego życia Pani Maria oddała szkole. W ciągu ponad 50 lat pracy zawodowej była wielokrotnie wyróżniana. Otrzymała między innymi:

  • w 1975 r. Nagrodę II stopnia Ministra Oświaty i Wychowania;
  • w 1981 r. i w 1987 r. nagrodę specjalną Kuratora Oświaty i Wychowania za osiąganie wybitnych rezultatów w pracy dydaktycznej i wychowawczej;
  • w 1983 r. nagrodę I stopnia w uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno-wychowawczej gminnego dyrektora szkół;
  • w 1985 r. Złoty Krzyż Zasługi.

Podejmowała szereg inicjatyw służących rozwojowi szkoły. Jako dyrektor wprowadziła naukę języka łemkowskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Przemkowie, co zapoczątkowało naukę języka łemkowskiego w przemkowskich placówkach oświatowych.

Pasją Pani Marii była matematyka i szachy. Uczniowie Pani Marii reprezentowali niejednokrotnie SP nr 1 w eliminacjach wojewódzkich konkursów matematycznych. Promowała królewska grę – współpracując z trenerami szachowymi z terenu Przemkowa wprowadziła dodatkowe zajęcia szachowe w Szkole Podstawowej w Przemkowie. Z ogromnym zainteresowaniem, do ostatnich lat swojej pracy, śledziła losy młodych szachistów z Przemkowa. Dopytywała o ich sukcesy opowiadając przy tym o sukcesach swoich córek i wnuczek – którym swoje matematyczne i szachowe pasje przekazała i z których była – oczywiście słusznie – ogromnie dumna.

Była zawsze zaangażowana, energiczna, konsekwentna, otwarta na potrzeby uczniów, cieszyły ją ich sukcesy, martwiły sprawy trudne. Nie szczędziła sił i czasu. Była wzorem wielkiej pracowitości. Zawsze prezentowała szczególną odpowiedzialność, chętnie podejmowała dodatkowe zadania i inicjatywy, prowadzące do wysokich wyników szkoły i uczniów. Spełniała się w trudnej pracy nauczyciela i dyrektora szkoły.

Odeszłaś, Pani Mario, pozostawiając puste miejsce, którego nikt nie zdoła zastąpić. Jednak z przekonaniem, że życie nie kończy się tu na ziemi, bo Bóg jest Miłością – wierzymy, że będziesz żyć wiecznie w nigdy nie gasnącej Miłości.

W dniu Twojego pogrzebu – byliśmy z Tobą – nauczyciele, pracownicy i uczniowie – a Ty udzieliłaś nam kolejnej ważnej lekcji: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” /ks. Jan Twardowski/. Patrząc na Twoje życie wiemy, że nie wolno marnować żadnej chwili swego życia, trzeba wybierać to, co najważniejsze, trwałe, nieprzemijające. I choć żegnamy Cię ze smutkiem, to jednak przyświeca nam chrześcijańska nadzieja, że dobry i miłosierny Bóg, u którego dobre czyny idą za człowiekiem, otworzy Ci bramy raju.

Nieodżałowanej pamięci Maria Broda pozostaje cząstką naszej historii – historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie i Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Niech spoczywa w pokoju.

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie

Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie

 

Skip to content