Drodzy Rodzice!
Rozumiejąc trudną i wyjątkową sytuację w jakiej znalazł się każdy z nas w związku z zagrożeniem epidemicznym przekazujemy kilka praktycznych wskazówek do pracy z dziećmi w domu i mobilizowaniu ich do nauki. Pamiętajmy, że sytuacja jest przejściowa i od nas tylko zależy jak zdamy ten życiowy egzamin.
Z wyrazami szacunku i życzliwości
Pedagodzy Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie.
Motywowanie dziecka do nauki w warunkach domowych
W obecnych czasach zagrożenia epidemicznego bezpieczeństwo jest najważniejszą wartością dla każdego człowieka. Aby zapewnić dziecku/uczniowi poczucie bezpieczeństwa należy stosować zasady pracy w/w.
- Istotne jest nagradzanie za wkład włożony w wykonywaną pracę i jego mobilizację każdego dnia.
- Nagradzanie powinno przyjąć formę ustnych pochwał, drobnych upominków, wspólnych działań i całkowitej akceptacji.
- Istotne jest zrozumienie emocji ucznia w tym trudnym czasie (często dla nich niezrozumiałym). Należy tłumaczyć, że zaistniała sytuacja jest przejściowa i trzeba myśleć o przyszłości w kategoriach realizacji swoich marzeń, realizacji bliższych i dalszych celów (nauka nowych umiejętności, rozwijanie zainteresowań itp.).
- Powstrzymywanie się od krytyki, raczej mówienie o uczuciach bez negacji zachowania dziecka/ucznia.
- Chronienie dziecka/ucznia przed chaosem medialnym, który jest dla nich niezrozumiały i może negatywnie wpływać na ich psychikę.
- Konsekwencja w działaniu czyli trzymanie się ustalonego planu dnia i jego realizacji.
- Rodzice/opiekunowie prawni są współodpowiedzialni za proces nauki swoich podopiecznych, szczególnie w tym trudnym okresie mogą liczyć na wsparcie nauczycieli i wychowawców.
- Uczniowie pełnoletni znajdują motywację do wysiłku intelektualnego ze świadomości potrzeby swojego samorozwoju i osiąganiu kolejnych etapów edukacyjnych w celu zdobycia wykształcenia/zawodu.
- Szczególnie uczniowie pełnoletni powinni rozumieć zaistniałą sytuację – zagrożenie epidemiczne jako okres przejściowy w którym systematycznie należy realizować cele edukacyjne z myślą o swojej przyszłości.
Najważniejsze to być z dzieckiem, wspierać i akceptować z myślą o dobrej przyszłości.
Zasady pracy z dzieckiem w domu – wskazówki dla rodzica
- Opracowanie stałego harmonogramu dnia z uwzględnieniem planu lekcji on-line zaproponowanym przez szkołę i umieszczenie go w widocznym miejscu w domu.
- Ustalony plan dnia w zaistniałej sytuacji pandemii nie powinien odbiegać znacząco od dotychczasowej aktywności dziennej (oczywiście należy wykluczyć opuszczanie miejsca pobytu, spotkania z rówieśnikami). W planie dnia powinna znaleźć się zbliżona godzina pobudki, posiłków, aktywności szkolnej, obowiązków domowych rozwijania pasji i zainteresowań i bezpiecznej aktywności fizycznej.
- Zorganizowanie miejsca do nauki (komputer z dostępem do internetu, przygotowanie niezbędnych podręczników, ćwiczeń, kart pracy dotychczas wykorzystywanych przez dziecko; częste wietrzenie pomieszczenia, zlikwidowanie bodźców rozpraszających tj. włączony TV, radio, głośna muzyka).
- Chcąc przeciwdziałać znudzeniu treściami z jednego przedmiotu proponujemy „przeplatanie” treści przedmiotów ścisłych z humanistycznymi.
- Wskazane jest powtarzanie zdobytej wiedzy i łączenie jej z treściami nowo poznanymi.
- Istotne jest aby nauka odbywała się poprzez wykorzystanie różnych zmysłów – wzrok, słuch i dotyk.
- Ważne jest, aby stosować przerwy podczas nauki np. w formie prostych ćwiczeń, relaksacji przy muzyce.
- W przypadku dzieci młodszych uczymy poprzez zabawę i czynności codzienne np. przeliczanie gwoździ potrzebnych tacie do zbicia skrzynki na kwiaty lub odczytywanie przepisów kulinarnych w ramach pomocy mamie w kuchni.
- Należy stopniować trudności w pracy z dzieckiem – przechodzić od materiałów łatwiejszych do trudniejszych.
- Uczniowie pełnoletni w pełni samodzielnie odpowiadają za realizację obowiązujących treści dydaktycznych, mogą korzystać ze wsparcia edukacyjno-psychologiczno-pedagogicznego pracowników swojej placówki.
- Zachęcamy rodziców z korzystania z e –dziennika, darmowych platform edukacyjnych i kontaktów z wychowawcami i nauczycielami poprzez łącze on- line.
- Wykorzystujemy Internet zgodnie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu:
-
- Czytaj uważnie regulaminy oraz wszelkie komunikaty i odpowiadaj na nie świadomie.
- Chroń swoje konta na portalach społecznościowych (np. facebook): nie podawaj niepotrzebnych danych o sobie, nie wrzucaj prowokujących zdjęć na swój profil w Internecie, zabezpiecz swój profil tak, aby tylko znajomi mogli oglądać Twoje posty i zdjęcia.
- Stosuj bezpieczne hasła, czyli takie które: zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (takie jak @, !), są odpowiednio długie np. 8-znakowe oraz nie zawierają powszechnie używanych słów.
- Stosuj oprogramowanie antywirusowe, aktualizuj system operacyjny i programy.
- Uważaj na tzw. phishing, czyli strony, które próbują wyłudzić od Ciebie informacje. Nigdy nie podawaj bez potrzeby swoich danych oraz haseł.
- Nie ufaj osobom poznanym w sieci – Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie, nie musi być tym, za kogo się podaje.
- Ostrożnie korzystaj z poczty elektronicznej – Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób, unikaj klikania w nieznane linki i załączniki z wiadomości e-mail.
- Świadomie pobieraj pliki z Internetu – Wszelkie pliki instalacyjne powinny być pobierane z legalnych źródeł. Instalowanie plików z niewiadomego pochodzenia grozi zainfekowaniem systemu operacyjnego.
- Szanuj innych w sieci – Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
- Mów jeśli coś jest nie tak – W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych np. na pamięci pendrive.
- Korzystaj z umiarem z Internetu – Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.
Zachęcamy do zapoznania się ze Spotem zrealizowanym na zlecenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie w ramach programu Edukacja dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Produkcja: Dom Produkcyjny Vena Art