Menu Zamknij

Klasy czwarte i piąte “Na szlaku piastowskim”

W dniach 08-09 maja 2025 roku uczniowie klasy IVa, IVb i Vb naszej szkoły wraz z opiekunami: Paniami Ewą Skrypak, Moniką Marciniak, Iwoną Łopacińską-Skraba i Elżbietą Righi wybrali się na wycieczkę do Gniezna i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Ostrowa Lednickiego i Wenecji.

Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie. Najpierw odwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski. Zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, perłę wśród polskich świątyń Katedrę gdzie zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej.

Następnie zwiedziliśmy jeden z najważniejszych grodów Piastów na Ostrowie Lednickim. Znajdują się tutaj m. in. pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. W ruinach kaplicy znajdują się baseny chrzcielne, które przemawiają za Ostrowem Lednickim jako miejscem chrztu Polski w 966 roku. Na wyspę dopłynęliśmy promem z tzw. Małego Skansenu.

Punktem kulminacyjnym, a zarazem główną atrakcją był pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów archeologicznych w Europie. Na jego terenie znajdują się bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia, aż po wczesne średniowiecze. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły „Polskie Pompeje” czyli osada obronna z przełomu epoki brązu i żelaza.

Ostatnim punktem wycieczki była mała miejscowość o nazwie Wenecja. Odwiedziliśmy tu Muzeum Kolei Wąskotorowej i ruiny zamku Diabła Weneckiego. W muzeum uczniowie mogli wejść do wagonów i lokomotyw, budki dróżnika, czy uruchomić żurawia wodnego i zwrotnicę. W przepięknej poczekalni zakupili liczne pamiątki.

Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

 

Skip to content