6 maja 2025r. uczniowie klas szóstych pod opieką Barbary Grocholskiej, Ewy Kuźmiak i Iwony Wolanin wybrali się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.
Spacerując po Rezerwacie przyrody „Jaskinia Niedźwiedzia” w Kletnie dotarliśmy do Jaskini Niedźwiedziej, która znajduje się w Sudetach wschodnich w Masywie Śnieżnika w górze Stroma (1166 m n. p. m.). Powstała ona w marmurach paleozoicznych dzięki zjawiskom krasowym rozwijającym się w obrębie tych skał wapiennych. Jest to najdłuższa z jaskiń sudeckich i jedna z najdłuższych w Polsce. Odkryto ją 14 października 1966 roku w czasie prac eksploracyjnych w kamieniołomie marmuru Kletno III. Jaskinia zawdzięcza swoja nazwę odkryciu tysięcy kości Niedźwiedzi Jaskiniowych (Ursus Spelaeus). Kości tych zwierząt plejstoceńskich mogliśmy zobaczyć podczas zwiedzania. Aby zadbać o mikroklimat jaskinię zwiedza się w 15-osobowych grupach z przewodnikiem. Przez cały rok panuje w niej stała temperatura ok. 6 C i wilgotność powietrza blisko 100%. Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas szata naciekowa – podziwialiśmy wspaniałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, żyrandole, kopuły, kaskady i draperie. Pokaz świateł i dźwięku jeszcze bardziej urozmaicił zwiedzanie.
Z Jaskini przejechaliśmy do Parku Narodowego Gór Stołowych. Po zeszłorocznej wyprawie na Szczeliniec Wielki tym razem celem naszej wycieczki stały się Błędne Skały, które według legendy stworzył Liczyrzepa. Przez kilka lat po drugiej wojnie światowej Błędne Skały najczęściej nazywane były Wilczymi Dołami. Takiego terminu używali m.in. żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza w meldunkach sytuacyjnych, dziennikarze w relacjach prasowych, czy niektórzy autorzy przewodników. Niekiedy porównywano Błędne Skały do ruin zamczyska. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Te formy skale o wysokości 6-11 m wytworzyły się wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Wiele skał ma własne nazwy np.: “Skalne Siodło”, “Kurza Stopka”, “Labirynt”, “Tunel”, “Wielka Sala”.
Historię podziemnego skarbu Masywu Śnieżnika, liczne ciekawostki o Błędnych Skałach i okolicach wspaniale przedstawiła nam pilot naszej wycieczki – pani Monika, której serdecznie dziękujemy.
Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem. Wróciliśmy do Przemkowa zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni.
(źródła: jaskinianiedzwiedzia.pl oraz www.pngs.com.pl )