Jedna z drużyn Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Przemkowie została zwycięzcą, a druga zajęła trzecie miejsce w IV Turnieju Debat INPA na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Dodatkowym wyróżnieniem była nagroda dla najlepszego mówcy Turnieju, którą otrzymał Gabriel Lewandowski ze zwycięskiej drużyny Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie.
Turniej miał miejsce 28 marca 2025r. Jego głównym celem była edukacja społeczna, ze szczególnym uwzględnieniem ekoedukacji oraz edukacji obywatelskiej z wykorzystaniem formy debaty oksfordzkiej wraz ze wszystkimi obowiązującymi w niej zasadami. W rozgrywkach wzięło udział osiem drużyn ze szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubuskiego i dolnośląskiego.
Już przed godziną dziewiątą stawiliśmy się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Punktualnie o 9:00 wszystkich uczestników turnieju przywitał dr Piotr Pochyły – zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UZ. Następnie koordynator turnieju dr Karolina Godzisz pokrótce omówiła jego przebieg. Nastąpiło losowanie drużyn do rozgrywek w fazie eliminacyjnej.
Drużyna nr 1 z Zespołu Szkół w Przemkowie w składzie: Gabriel Lewandowski (2LO), Igor Pierzchnica (2LO), Lena Ciżmar (3LO), Julia Bednarz (3LO) trafiła do grupy A.
Drużyna nr 2 reprezentująca naszą szkołę w składzie: Nicola Misiur (2LO), Martyna Zbójniewicz (2LO), Michał Korzeniewski (3LO), Olgierd Więckowski (2LO) eliminacje rozgrywała w grupie B.
Pierwsza omawiana teza brzmiała: „Organizacje międzynarodowe powinny przeznaczać więcej środków na bezpieczeństwo niż na ochronę środowiska.” Obie drużyny broniły tej tezy i obie zwyciężyły debatę 3:0 (tzn. trzech oceniających sędziów przyznało zwycięstwo naszej stronie). Drużyna nr 1 z LO w Przemkowie pokonała drużynę z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Góry, a drużyna nr 2 naszego Liceum drużynę z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego ze Szprotawy.
W drugiej debacie fazy eliminacyjnej drużyna nr 2 obalała tezę dyskutując z Liceum Ogólnokształcącym z Nowej Soli, a drużyna nr 1 broniła tezy przed Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie. Temat debaty: „Młodzież XXI wieku jest bardziej narażona na stres i problemy emocjonalne niż wcześniejsze pokolenia.” Tu ponownie odnieśliśmy podwójne zwycięstwo 3:0.
Obie drużyny wyszły z grup eliminacyjnych z pierwszych pozycji. Warto zaznaczyć, że drużyna nr 2 naszego Liceum w pierwszej fazie rozgrywek uzyskała łącznie 517 małych punktów – najwięcej ze wszystkich biorących udział w turnieju drużyn. Drużyna nr 1 zajmowała drugą pozycję uzyskując 479 punktów.
W półfinałach obie drużyny broniły stanowiska „Transport publiczny powinien być darmowy dla wszystkich obywateli.” Drużyna nr 1 debatowała z II Ogólnokształcącym Liceum Ekologicznym z Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze, a drużyna nr 2 z Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie. Było to dla nas trudne zadanie, ponieważ przed debatą w naszych dyskusjach staliśmy na stanowisku, że ta teza jest nieprawdziwa i mieliśmy dużo więcej argumentów na jej obalenie. Argumenty za tezą, też oczywiście potrafiliśmy odnaleźć i ostatecznie drużyna nr 1 pokonała „Ekologa” 3:0, a drużyna nr 2 przegrała 1:2 z oponentami z Chojnowa. O przegranej zadecydował tu zaledwie jeden mały punkt w ocenie sędziów.
W starciu finałowym drużyna nr 1 z Zespołu Szkół w Przemkowie jako opozycja do tezy „Rozwój sztucznej inteligencji negatywnie wpłynie na poziom edukacji” spotkała się ponownie z Zespołem Szkół z Chojnowa. Debatę oceniało 9 sędziów. Zwyciężyliśmy wynikiem 7:2. Drużyna nr 1 Zespołu Szkół w Przemkowie – Gabriel Lewandowski, Igor Pierzchnica, Lena Ciżmar i Julia Bednarz zajęła pierwsze miejsce w turnieju.
Przygotowania uczniów do Turnieju Debat trwały ponad miesiąc. To godziny spędzone na wspólnych spotkaniach, dyskusjach, zbieraniu argumentacji i poszerzaniu wiedzy na tematy ujęte w poszczególnych tezach. Dodatkowo praca w domu nad doszukiwaniem informacji i danych oraz oczywiście trenowaniu wypowiedzi. Ostatnią fazą przygotowań były próbne debaty w szkole. Ta ciężka praca przyniosła rezultaty. Miło jest czytać pochlebne opinie i gratulacje w Internecie, oto jedna z nich „Koło Unia Debat Oksfordzkich UZserdecznie gratuluje zwycięzcom IV Turnieju Debat INPA UZ – drużynie z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, która wykazała się mistrzowskim poziomem argumentacji”.
Do sukcesu przyczyniła się ciężka praca uczniów i ich opiekuna, którym była Monika Dźwigaj, jak również wsparcie merytoryczne prowadzącego Koła Młodego Politologa w ZS w Przemkowie prof. Sefana Dudry oraz nauczycieli ZS w Przemkowie Anny Rekut i Iwony Łopacińskiej – Skraba. W przygotowaniach przeddebatowych uczestniczyli również absolwenci – byli członkowie szkolnej drużyny debatanckiej Michał Dźwigaj i Patryk Zinowkin oraz uczniowie pełniący rolę rezerwowych w drużynach Wiktoria Busiakiewicz, Cezary Doktorczyk i Bogdan Kuncik. Wszystkim zaangażowanym osobom dyrektor Zespołu Szkół składa serdeczne podziękowania.
Wyjazd uczniów do Zielonej Góry był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Przemków, za co serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu Jackowi Mazurowi.
Szczególnie wyrazy uznania należą się uczniom – członkom obu drużyn. Byliście bohaterami tego dnia. Turniej debat oksfordzkich odwołuje się nie tylko do wiedzy i umiejętności zdobywanej w szkole, ma on szczególny międzyprzedmiotowy i ponadprzedmiotowy charakter. Przygotowania wymagały od wszystkich poszerzenia wiedzy o omawianych tematach, rozwijania umiejętności społecznych, kreatywności, zdolności radzenia sobie z porażką, nauki obiektywizmu – spojrzenia na tezę i dobierania argumentów do obu perspektyw.
Wykazaliście się nie tylko wiedzą, ale i współpracą, kreatywnością, świadomością własnego potencjału, umiejętnością pokonania swoich słabości i obaw. Czerpaliście radość ze wspólnego działania, co było ogromną wartością dodaną naszych spotkań. Nie poddawaliście się, nie zraziliście się drobnymi potknięciami i niepowodzeniami w czasie próbnych wystąpień. W ostatecznych rozgrywkach stanęliście na wysokości zadania. Ogromne gratulacje dla członków obu drużyn!!!
Monika Dźwigaj