Zespół Szkół w Przemkowie w dniach od 7 stycznia do 05 marca 2025r. był realizatorem projektu „Szkoła Międzypokoleniowa”. To nowa inicjatywa prowadzona wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej. Realizując ten projekt zadbaliśmy o spójność naszego społeczeństwa, o relacje międzypokoleniowe. Program jest odpowiedzią na wyzwania związane z problemem samotności i wykluczenia cyfrowego wśród osób starszych.
„Nowoczesna polityka senioralna nie może istnieć bez solidarność międzypokoleniowej. Dzięki programowi „Szkoła Międzypokoleniowa” chcemy zbliżyć pokolenia i stworzyć miejsce, gdzie doświadczenie spotyka się z młodością, a wspólna nauka przekłada się na lepsze zrozumienie i więzi” – tak o tym ważnym przedsięwzięciu mówiła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz na konferencji prasowej dotyczącej projektu.
Dzięki temu projektowi seniorzy zyskali wsparcie w świecie technologii, a nasi uczniowie mogli stać się mentorami i lepiej poznać potrzeby osób starszych. Dzięki tej inicjatywie nasza szkoła po raz kolejny zmieniła się w prawdziwe centrum lokalnej integracji. Nauczyciel lider – Katarzyna Skalska wraz z uczniami klas ósmych oraz II i III LO mieli za zadanie przeprowadzić warsztaty dla seniorów poświęcone kompetencjom cyfrowym i cyberbezpieczeństwu, podczas których podzielili się nie tylko swoją wiedzą i umiejętnościami, ale też poprowadzili bezcenny międzypokoleniowy dialog. Do realizacji zadania zaprosiliśmy członków Przemkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Podczas zajęć uczniowie przekazywali wiedzę teoretyczną jak również angażowali seniorów w ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy spotkań uczyli się, jak zakładać konto e-mail oraz jak tworzyć silne i bezpieczne hasła, które będą chronić ich dane w sieci. Projekt „Szkoła Międzypokoleniowa” to cenna inicjatywa, która łączy pokolenia i uwrażliwia na problemy związane z cyberbezpieczeństwem. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi seniorzy mogą czuć się pewniej i bezpieczniej w wirtualnym świecie. Uczestnicy z uśmiechem opuszczali warsztaty, ciesząc się wspólnie spędzonym czasem i nowymi doświadczeniami. Dziękujemy wszystkim za aktywność i zaangażowanie – takie chwile pokazują, jak wiele możemy się od siebie nauczyć.
Po zakończonym cyklu zajęć seniorzy i uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Spotkania zostaną teraz opisane przez ich organizatorów i ocenione przez NASK.W ramach rywalizacji szkoły będą zbierać punkty za: realizację warsztatów, zaangażowanie seniorów i uczniów, sprawozdania oraz lokalizację szkoły. Cztery szkoły z każdego województwa, a więc łącznie 64 szkoły z całej Polski z najwyższą liczbą punktów, otrzymają nagrody w postaci multimedialnej pracowni komputerowej składającej się z 15 laptopów i zestawów akcesoriów. Czekamy teraz na ocenę efektów naszej pracy.
K.S.