Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”.
W piątek, 14 marca 2025 roku odbył się etap półfinałowy konkursu, przeznaczonego dla uczniów klas ósmych oraz szkół ponadpodstawowych, zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu. Zespół Szkół w Przemkowie reprezentowało czworo uczniów: Julia Ratajczak i Julia Żelasko z klasy 8a SP oraz Lena Ciżmar i Olgierd Więckowski z LO pod opieką polonistek: Ewy Dworczyńskiej, Elżbiety Kaniewskiej i Anety Sołtysiak. Uczestnicy zobowiązani byli do przygotowania recytacji wiersza oraz fragmentu prozy w oparciu o publikacje związane z w/w tematem. Konkurencja była ogromna, gdyż do etapu dolnośląskiego zgłosiło się ponad 40 uczniów. Poziom artystyczny występów był wysoki, jurorzy mieli trudne zadanie wyłonienia najlepszych.
Z dumą i radością informujemy, że II miejsce i tytuł finalistki zdobyła Julia Żelasko! Przedstawiła wiersz pt. „Wielki Piątek 1944” oraz fragment książki Wandy Półtawskiej pt. „I boję się snów”, wzbogacając występ wzruszającą grą na skrzypcach. Tym samym reprezentować będzie naszą szkołę i województwo dolnośląskie na gali finałowej konkursu, zaplanowanej na 9 kwietnia 2025 r. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Finaliści wraz z opiekunami mają zaproszenie do Katowic w dniach 8-10 kwietnia 2025 r. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie również wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 23-26 maja 2025 r.
To nie koniec nagród – zaszczytne III miejsce zdobyła Julia Ratajczak! Tym samym ma ogromne szanse na zdobycie tzw. złotego biletu i dołączenie do grona finalistów oraz uczestnictwo w w/w imprezach. Uczennice do konkursu przygotowała polonistka Ewa Dworczyńska. Był to niezwykle wzruszający czas – ogromne było zaangażowanie dziewcząt ze względu na trudną tematykę konkursu i powody osobiste. Otóż Julia Ratajczak jest praprawnuczką więźniarki KL Ravensbrück Marii Ratajczak, numer obozowy 81182, która zmarła 14 kwietnia 1945 roku w Neubrandenburgu – więźniarki pracowały w fabryce zbrojeniowej i zostały pochowane w bezimiennej zbiorowej mogile 83 kobiet… Ponad 20 lat trwały starania wujka Julii, Arkadiusza Szlachetko ze Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, o to, aby ocalić pamięć o tych młodych kobietach, które znalazły się w piekle nazistowskiego obozu koncentracyjnego. W 2019 roku w Neubrandenburgu odsłonięto tablicę pamiątkową z nazwiskami spoczywających tam Polek, a ich rodziny odzyskały spokój, znając po kilkudziesięciu latach w końcu losy i miejsce grobu swoich bliskich… Było to dla nich niezwykle ważne, o czym opowiedział również ojciec Julii, prawnuk Marii Ratajczak, towarzyszący córce na tym wyjątkowym dla nich konkursie.
Kolejnym nagrodzonym uczniem okazał się Olgierd Więckowski z LO, którego opiekunką była polonistka Aneta Sołtysiak. Jury przyznało mu wyróżnienie.
Wszystkie występy uczestników konkursu stanowiły niezwykłą lekcję historii, pozwalają ocalić prawdę historyczną o tych okrutnych czasach i wydarzeniach z okresu II wojny światowej.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w ogólnopolskim finale konkursu!
E.D.