Menu Zamknij

Wyjazd do Ravensbrück

            W dniach 24-27 maja 2024 finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” wyjechali do Muzeum Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück. Wśród nich było dwóch uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie – Fabian i Olgierd Więckowscy. Pobyt na terenie byłego obozu koncentracyjnego był najlepszą lekcją historii – namacalną, bardziej realną. Stałym punktem programu wyjazdów są msze święte przy Totengangu, czyli szczelinie między murami, gdzie dokonywano egzekucji na więźniarkach. Te chwile są symbolicznym mostem łączącym pokolenie więźniarek z młodym pokoleniem Polaków, którzy co roku przyjeżdżają do „Dziewczyn z  Ravensbrück”.

          W sobotę uczestnicy wyjazdu odwiedzili miejsca pamięci ofiar hitlerowskiego terroru w Berlinie. Pod przewodnictwem Pawła Woźniaka zwiedzili więzienie Plötzensee, w którym życie straciło około 250 Polaków. W parku przed gmachem parlamentu (Reichstag) mieli okazję wysłuchać historii tego miejsca, przejść przez Bramę Brandenburską, odwiedzić pomnik Pomordowanych Żydów Europy, a na zakończenie pobytu w Berlinie odwiedzić ruiny dawnej siedziby Gestapo, gdzie przetrzymywany i torturowany był m.in. gen. Stefan Rowecki „Grot” – komendant główny Armii Krajowej. Dziś stanową one część Muzeum Topografii Terroru. W tym samym miejscu znajdują się także pozostałości po murze berlińskim. Po południu była wizyta na cmentarzu w Fürstenbergu, gdzie odnaleziono urny z prochami więźniarek KL Ravensbrück. Przy pomniku poświęconym Dziewczynom uczniowie zapalili znicz. Odwiedzili także pomnik Marka Rzewuskiego, chłopca urodzonego 8 grudnia 1944 r. w obozie, który zmarł kilka dni przed końcem wojny. Jego grób jest symbolicznym miejscem upamiętniającym wszystkie dzieci urodzone w obozie, którym nie udało się przeżyć.

Najważniejszym dniem wyjazdu była niedziela, gdy młodzież mogła przejść przez teren obozu, w którym zwiedzili domy strażniczek obozowych oraz komendanta. W budynku Komendantury zapoznali się z wystawą przedstawiającą historię obozu. Pod przewodnictwem Eweliny Małachowskiej, Marii Lorens i Michała Nuemanna poznali historię powstawania i rozmieszczenia obozowych zabudowań oraz warunków towarzyszących więźniarkom obozu, jakimi była kwarantanna, działania konspiracyjne, wielogodzinne apele, praca m.in. w przyobozowych szwalniach oraz o pseudomedycznych eksperymentach, przeprowadzanych na młodych więźniarkach. W budynku krematorium na własne oczy mogli zobaczyć machinę śmierci. Finalnym punktem był pomnik Niosącej gdzie również zapalony został znicz w hołdzie zamordowanych tam ofiar.

Fot.: IPN K. Łojko

Skip to content