Menu Zamknij

„Debata Oksfordzka – sukces nie jedno ma imię”

„Debata Oksfordzka – sukces nie jedno ma imię” pod takim tytułem, w piątkowe popołudnie 22 marca 2024r., odbyło się w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie wyjątkowe spotkanie. Jego głównymi bohaterami byli uczniowie – uczestnicy Turnieju Debat Oksfordzkich EKOSPOŁECZEŃSTWO organizowanych – przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, rodzice oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Przemkowie. Gościem specjalnym był dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji prof. Stefan Dudra. To właśnie z inicjatywy prof. Stefana Dudry Zespół Szkół w Przemkowie rozpoczął swoją „przygodę” z Debatą Oksfordzką. Celem spotkania była przede wszystkim promocja uczniów, a także przedstawienie rodzicom i nauczycielom efektów kilkutygodniowych przygotowań do turnieju debat.

Spotkanie poprowadziła dyrektor ZS w Przemkowie Monika Dźwigaj. Przypomniała zebranym o tym, jak debata oksfordzka trafiła do Zespołu Szkół w Przemkowie i streściła w krótkiej fotorelacji dotychczasowe debatanckie doświadczenia i sukcesy. Omówiła na czym polega debata oksfordzka i jakie ma zalety, gdy zostanie wykorzystana jako metoda edukacyjna. Zebrani goście mieli możliwość obejrzenia skróconej wersji debaty na temat „Budowa polskiej elektrowni atomowej zwiększy suwerenność energetyczną państwa” w wykonaniu uczniów biorących udział w turnieju: Gabriela Lewandowskiego, Fabiana Więckowskiego, Igora Pierzchnicy, Patyka Zinowkina, Leny Ciżmar, Michała Dźwigaja, Julii Bednarz, Martyny Zbójniewicz oraz Michała Korzeniowskiego.

Na zakończenie prowadząca spotkanie odniosła rożne wymiary sukcesu do metody debaty oksfordzkiej. „Sukces to: poszerzanie swoich horyzontów, wiedzy i umiejętności, osiąganie postawionych sobie celów, współpraca, kreatywność, świadomość własnego potencjału, dobre relacje, czerpanie radości ze wspólnego działania (…) Sukces to nie tylko wybitne osiągnięcia sportowe, naukowe, artystyczne lub zawodowe. Obejmuje on również rozwój osobisty i zdolności społeczne oraz realizację pasji. Przez udział w debatach pokazujemy, że sukces to również rozwijanie umiejętności społecznych, zdolności do radzenia sobie z tremą, porażką i innych kompetencji, które są niezbędne w dzisiejszym świecie.”  – mówiła dyrektor ZS w Przemkowie.

Przygotowania do debat i sam turniej podsumował również prof. Stefan Dudra, który wyraził uznanie dla przemkowskich licealistów za determinację w przygotowaniach i wysoki poziom jaki reprezentowali podczas konkursu. Uczniowie otrzymali od prof. Stefana Dudry pamiątkowe certyfikaty przygotowane przez Nauk o Polityce i Administracji i słodkie upominki.

Również młodzież – co było niespodzianką dla opiekunów drużyn debatanckich – złożyła im gorące podziękowania za poświęcony czas, cierpliwość i cenne wskazówki.

22 marca 2024 prezentowali się uczniowie odnoszący sukcesy w Debacie Oksfordzkiej. To początek spotkań uczniów, rodziców i nauczycieli w Zespole Szkół w Przemkowie mających na celu promocję uczniów uzdolnionych. Kolejne odbędzie się już niebawem…

Skip to content