16 lutego 2024r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczno-Ekonomiczny pod patronatem Starosty Polkowickiego. Organizacji konkursu podjęła się, nauczycielka matematyki z ZS w Przemkowie Ewa Kuźmiak. W konkursie udzieli wzięli przedstawiciele szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu powiatu polkowickiego. Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe – klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.
Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie sprawności umysłowych i zainteresowań uczniów związanych z matematyką i pokazanie korelacji matematyki z ekonomią. Przygotowując się do udziału w konkursie uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość poszerzenie swojej wiedzy z zakresu ekonomii i podstaw przedsiębiorczości. Dotknęli zagadnień nie omawianych na typowych lekcjach w szkole.
Przybyłych gości powitała dyrektor Zespołu Szkół w Przemkowie. Konkurs otworzyli Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak oraz Radny Powiatu Polkowickiego prof. Stefan Dudra.
Do etapu powiatowego konkursu zgłosiły się następujące szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 w Polkowicach; Szkoła Podstawowa w Buczynie; Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Przemkowie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemkowie. W tej kategorii rywalizowało 13 uczestników.
W kategorii szkół ponadpodstawowych do konkursu na etapie powiatowym przystąpiło łącznie 7 uczniów z: Technikum z Zespołu Szkół w Chocianowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Przemkowie.
Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza obejmowała test wiedzy dotyczącej podstaw ekonomii i podstaw przedsiębiorczości, druga polegała na rozwiązaniu zadań otwartych pokazujących zastosowania matematyki w w/w dziedzinach. Prace uczniów sprawdzała komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele – opiekunowie uczniów z poszczególnych szkół.
Po niełatwych zmaganiach z zadaniami I i II część konkursu wyłoniono laureatów. W kategorii szkół podstawowych czołowe miejsca zdobyli:
I miejsce – Paweł Krupa – SP nr 1 w Polkowicach
II miejsce – Wanessa Kałuża – SP w Buczynie
III miejsce – Hanna Sawicka – SP nr 2 w Przemkowie
W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:
I miejsce –Michał Dźwigaj – Liceum Ogólnokształcące z Zespole Szkół w Przemkowie
II miejsce –Filip Gościewicz – Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Przemkowie
III miejsce –Jan Gliszczyński – Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Przemkowie
Wyróżniono także uczniów, którzy znaleźli się zaraz za podium – warto zaznaczyć, że różnica między III i IV miejscem była bardzo mała. Byli to: w kategorii szkół podstawowych Hubert Sip – Szkoła Podstawowa w Buczynie, a w kategorii szkół ponadpodstawowych Dawid Kasperski – Technikum w Zespole Szkół w Chocianowie.
Nagrody dla laureatów ufundował Starosta Powiatu Polkowickiego – Kamil Ciupak. W imieniu Pana Starosty nagrody laureatom wręczył Radny Rady Powiatu Polkowickiego, przewodniczący Komisji Oświaty i Zdrowia prof. Stefan Dudra.
Dyrektor Zespołu Szkół w Przemkowie składa serdeczne podziękowania Staroście Polkowickiemu – Panu Kamilowi Ciupak za objęcie patronatem przedsięwzięcia jakim była organizacja przez Zespół Szkół w Przemkowie II Powiatowego Konkursu Matematyczno-Ekonomicznego. Dziękujemy Burmistrzowi Przemkowa Jerzemu Szczupakowi i prof. Stefanowi Dudra za wsparcie organizacyjne konkursu, a także nauczycielom – opiekunom, którzy weszli w skład Komisji Konkursowej i pracowali ocenie prace uczniów – Joannie Bochnak, Paulinie Cymbalak, Agnieszce Wałowskiej, Ewie Widera, Zdzisławowi Mazur.
Już dziś zachęcamy do analizy zagadnień z konkursu dotyczących przedsiębiorczości i szlifowania umiejętności rozwiązywania zadań dotyczących obliczeń procentowych w bankowości, podatkach, ubezpieczeniach itp. w celu udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym. Organizowany konkurs to wspaniała okazją do tego, aby doskonalić umiejętności wykorzystania intuicji matematycznej w życiu codziennym oraz wdrażać młodych ludzi do stawania się świadomym ekonomicznie obywatelem.
ZS w Przemkowie – Organizatorzy konkursu