“Służmy jak możemy ojczyźnie. Edukacja dać jej może radę i siłę” – słowa Grzegorza Piramowicza- współautora i redaktora Ustaw Komisji Edukacji Narodowej, towarzyszyły uroczystości, jaka 13. października 2023r., odbyła się w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie.
Wyjątkowo wzniosłym spotkaniem uświetniliśmy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie otrzymała tego dnia nowy sztandar. Wspomnieliśmy również naszych Patronów – Irenę Sendler i Janusza Korczaka. Nie zabrakło także życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Po przywitaniu gości dyrektor Monika Dźwigaj powiedziała, jak ważną rolę w szkole odgrywa jej sztandar „Sztandar to nie tylko znak rozpoznawczy szkoły, ale również świadectwo jej historii, Patrona, wyznawanych wartości oraz tradycji. To symbol Polski – Narodu – Małej Ojczyzny. Sztandar to atrybut łączący przeszłe, obecne, a także przyszłe pokolenia.” Dyrektor wspomniała dzień 01. czerwca 1984 r., kiedy to nastąpiło nadanie ówczesnej Zbiorczej Szkole Gminnej w Przemkowie imienia Janusza Korczaka i wręczenie sztandaru. Już 1 września 1984 r. Zbiorcza Szkoła Gminna uległa rozwiązaniu, a jej imię i sztandar przejęła Szkoła Podstawowa nr 1. Służył on szkole prawie 40 lat.
Na nowym sztandarze widzimy wizerunek Janusza Korczaka – patrona SP. Janusz Korczak był pisarzem, lekarzem, pedagogiem. Jego wskazówki kierowane do wychowawców znają wszyscy nauczyciele. Janusz Korczak uczył jak postępować z młodym pokoleniem, ale przede wszystkim swoją postawą pokazał jak być dobrym człowiekiem. Kochał dzieci – sam mówił – nie ma dzieci są ludzie – swoich podopiecznych traktował niezwykle poważnie. Janusza Korczaka i Irenę Sendler łączyło to, że oboje działali na rzecz społeczności żydowskiej, nieśli pomoc dzieciom – jak mówiła Irena Senler – tym najbardziej niewinnym istotom. Naszych patronów łączyły też wyznawane wartości – MIŁOŚĆ, TOLERANCJA I POKORA. Janusz Korczak był pedagogiem, Irena Sendler – także. Ukończyła polonistykę na UW, pracowała jako opiekunka społeczna i pielęgniarka w czasie wojny, ale po wojnie bliska jej była także edukacja. 2 lata Pracowała w Ministerstwie Edukacji była także wicedyrektorem w Liceum Felczerskim oraz w Studium Kształcenia Techników Dentystycznych i Farmaceutycznych. Po przejściu na wcześniejszą „wymuszoną” emeryturę pracowała w bibliotece szkolnej jeszcze przez 17 lat.
DEN był więc odpowiednim momentem na wspomnienie o naszych patronach, bo też byli pedagogami a dodatkowo ich życie jest piękną lekcją dla każdego z nas.
W związku ze świętem Edukacji Narodowej dyrektor Zespołu Szkół zwróciła się do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły z życzeniami i podziękowaniami za pracę, przekazywaną wiedzę i serce okazywane naszym uczniom i sobie nawzajem. Życzyła satysfakcji z podejmowanych działań, wytrwałości i niekończącej się energii.
Z życzeniami do nauczycieli i pracowników szkoły oraz wyrazami uznania za ich ciężką i nie zawsze docenianą pracę zwrócił się także Burmistrz Przemkowa – Jerzy Szczupak. Życzenia dla pracowników oświaty złożył również przewodniczący Rady Miejskiej w Przemkowie Janusz Matuszak.
Po wprowadzeniu obecnych sztandarów ZS i SP nr 1, nastąpił niezwykle uroczysty moment Burmistrz Przemkowa – Jerzy Szczupak odczytał akt ufundowania Szkole Podstawowej nr 1 nowego sztandaru, następnie przedstawiciele organu prowadzącego w osobach: Burmistrz Przemkowa – Jerzy Szczupak, zastępca Burmistrza Przemkowa Magdalena Kania oraz Sekretarz Gminy Przemków Marta Mendrzycka – Nicewicz przekazali na ręce dyrektora SP nr 1 nowy sztandar. Dyrektor SP nr 1 – Monika Dźwigaj, nowy sztandar przekazała na ręce uczniów.
Poczet Sztandarowy uczniów dokonał jego prezentacji. Sztandar został poświęcony przez księży proboszczów: ks. Kanonika Jacka Makowieckiego, ks. Mitrata Igora Popowicza. Po poświęceniu sztandaru zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez społeczność uczniów Zespołu Szkół w Przemkowie, obecnych gości, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Po hymnie odbyło się ślubowanie na sztandar. Słowa ślubowania odczytała wicedyrektor Zespołu Szkół w Przemkowie Agnieszka Wałowska.
Po wyprowadzeniu sztandarów, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, w imieniu społeczności uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie, złożyli na ręce Pana Burmistrza podziękowania za przekazanie szkole nowego sztandaru. „Jesteśmy zaszczyceni, z tak pięknego prezentu dla szkoły w dniu Edukacji Narodowej. Przyrzekamy, że będziemy godnie wypełniać nasze zadania i realizować priorytety jakie ten sztandar reprezentuje i za sobą niesie, a pod jego egidą sławić będziemy imię szkoły.” – mówił Mateusz Kozłowski – przedstawiciel SU ze SP nr 1.
W kolejnej części apelu Samorząd Uczniowski przekazał życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły. Fabian Więckowski i Lena Ciżmar w imieniu społeczności uczniowskiej wyrazili w stronę nauczycieli wdzięczność za cierpliwość i wytrwałość w niesieniu pomocy oraz wspieracie w zdobywaniu wiedzy. „Jesteście naszymi przewodnikami w odkrywaniu talentów, pozwalacie rozwijać nasze pasje i stawiacie wymagania. Tak jak Janusz Korczak – uczycie nas tolerancji, szanujecie nasze prawa do tajemnicy, do radości i do wyrażania własnych myśli i uczuć. Jak Irena Sendler pokazujecie jak ważna jest miłość do drugiego człowieka okazywana przez niesienie innym pomocy. Dziękujemy za pokazywanie nam, że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć, że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swa siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni. Życzymy Wam aby wasza praca była źródłem dumy i radości z poczucia dobrze spełnionej misji. Życzymy Pogody ducha i twórczej pasji w przekazywaniu wiedzy i kształtowaniu postawy wartościowego człowieka, młodego Polaka – patrioty.” – mówili Lena i Fabian.
Po życzeniach, wysłuchaliśmy piosenki w wykonaniu uczniów z klasy 5b oraz utworu Eda Sheerana „My way”, który na skrzypcach zagrała Julia Żelasko z kl. 7a SP.
Następnie w mini spektaklu przywołaliśmy pamięć o szlachetnych ludziach Januszu Korczaku i Irenie Sendler. Wybrane fragmenty z Twórczości Janusza Korczaka, przez recytację wiersza przypomnieli Olgierd Więckowski (1 LO), Julia Żelasko (7b SP) oraz Gabriel Lewandowski (1 LO).
Prawa dzieci, o których nauczał Janusz Korczak, przedstawiliśmy w formie krótkiej rozmowy Korczaka ze swoimi podopiecznymi. W rolę Janusza Korczaka wcielił się Fabian Więckowski (kl. 4 LO) jego podopiecznych grali: Olgierd Więckowski (1LO), Natalia Kluczka (7b SP), Julita Żywokarta (7b SP), Igor Pierzchnica (1 LO). Korczak prowadził dom dla sierot w Warszawskim Getcie. Kochał swoich podopiecznych i nie wyobrażał sobie tego, że mógłby ich opuścić. To, jak Korczak okazywał swoja lojalność podopiecznym zobaczyliśmy w scence, w której odwiedzili go dawni wychowankowie polskiego domu sierot – Basia (Milena Köhler 7b SP) i Józef (Gabriel Lewandowski), którzy proponowali Korczakowi schronienie. Ten jednak odmówił – „.…skoro Wy nie zostawilibyście swojej jedynej córeczki samej, to jakże ja mógłbym porzucić moje 200 sierot, które nikogo poza mną nie mają…”
W trakcie przedstawienia zebrani mogli przyjrzeć się, jak Janusz Korczak przygotowywał swoich podopiecznych do opuszczenia domu sierot. „Drogie robaczki. Za chwilę będziemy musieli opuścić nasz dom. Ale nie martwcie się…. Wszyscy pojedziemy na wieś. Tam będziemy pracowali na polu. Będziecie mogli siać zboże i zrywać jabłka z drzew….”. Dzieci nie mogły się przecież bać.
To, co dla społeczności żydowskiej robiła Irena Sendler – patronka Zespołu Szkół – pokazaliśmy w wymownej scenie rozmowy Ireny (Julia Bednarz kl. 2LO) z dorosłymi przedstawicielami rodziny żydowskiej (dziadek – Jan Muszyńki, babcia – Martyna Zbójniewicz, kobiety – Nicola Misiur i Lena Horlicka – uczniowie kl. 1 LO) . Scenka zakończyła się dramatycznym rozstaniem matki (Wiktoria Busiakiewicz kl. 2 LO) ze swoją córką (Aleksandra Stafiniak kl. 7b), którą Irena wyprowadziła z getta.
Ostatnie sceny pokazujące życie naszych patronów rozegrały się na Umschlagplatz. Korczaka idącego z grupą dzieci w kierunku pociągu zatrzymał niemiecki żołnierz (Michał Dźwigaj kl. 4 LO) oferujący mu pomoc i uratowanie życia. Korczak po raz kolejny odmówił. Nie opuścił swoich podopiecznych. Przemarsz Korczaka i jego podopiecznych obserwowała w Warszawskim Getcie Irena Sendler.
Część artystyczną zakończyliśmy słowami wypowiedzianymi przez Irenę Sendler „Dużo zła jest na świecie, ale Trzeba walczyć o dobro, dobro musi zwyciężyć, musi zwyciężyć i wierzę w to i dopóki mi sił starczy to będę głosiła, że najważniejsze jest dobro, miłość tolerancja i pokora” oraz pięknym utworem „Piosenka o Starym Doktorze” w wykonaniu uczniów kl. 5b. Dramaturgii ostatniej sceny – marszu Korczaka i jego dzieci w kierunku pociągu – dodały dźwięki skrzypiec – utwór Antonina Dvoraka „RomantischeStucke” odegrała uczennica Natalia Kluczka.
Na koniec dyrektor ZS Monika Dźwigaj złożyła podziękowania Burmistrzowi Przemkowa – Jerzemu Szczupakowi za ufundowanie Szkole Podstawowej nr 1 nowego sztandaru, księżom za jego poświęcenie, uczniom za piękny występ oraz nauczycielom Annie Jędrzejowskiej, Barbarze Kowalskiej, Elżbiecie Righi, Gizeli Smalec, Agnieszce Wałowskiej, Dariuszowi Dźwigajowi, Magdalenie Żuchowskiej – Jakubowskiej za przygotowanie uroczystości, oprawy muzycznej i dekoracji. Uroczystość poprowadzili licealiści – Jan Gliszczyński i Lena Ciżmar.
Słowa podziękowania w kierunku dyrektora, nauczycieli i uczniów złożył również Burmistrz Przemkowa – Jerzy Szczupak. Życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożyła także Anna Krzeszewska – prezes Przemkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemkowie.
Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie na długo pozostanie w pamięci zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a co najważniejsze zapisze się w historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie.