Menu Zamknij

Wycieczka Licealistów do Paryża w ramach projektu “Poznaj polskie ślady w Europie”

W dniach 13-18 września 2023r. licealiści z Zespołu Szkół w Przemkowie wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do stolicy Francji – Paryża. Wycieczka odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj polskie ślady w Europie”. Zespół Szkół w Przemkowie otrzymał ze środków budżetu państwa, w ramach wymienionego programu, dofinansowanie w wysokości 75000 złotych. 46 licealistów pod opieką: Magdaleny Boczniewicz, Elżbiety Righi, Agnieszki Marciniak i Dariusza Dźwigaja przez cztery dni zwiedzało Paryż śladami Polaków mieszkających i działających w stolicy Francji. Program wycieczki był niezwykle atrakcyjny.

            Pierwszy dzień wycieczki w Paryżu rozpoczęliśmy od wizyty w Hotelu Lambert w pobliżu mostu de Sully. Hotel Lambert, własność książąt Czartoryskich, był głównym ośrodkiem Wielkiej Emigracji i emigracyjnego obozu politycznego Hôtel Lambert. W tej rezydencji bywali m.in. Fryderyk Chopin, Juliusz Kossak, Juliusz Słowacki czy Adam Mickiewicz. Kolejnym punktem był Maison de Marie Curie przy Quai de Bethune, w którym Marie Skłodowska-Curie mieszkała w latach 1912–1934. Apartament był bardzo blisko Sorbony. W tym mieszkaniu Maria Skłodowska w 1915 r. przyjęła w odwiedziny Alberta Einsteina. Kilkanaście metrów dalej znajduje się Biblioteka Polska – Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Jest to polska placówka kulturalna, założona w 1838 m.in. przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Karola Sienkiewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji, a mająca na celu zbieranie i ocalenie polskich książek, archiwów i pamiątek. Z wyspy św. Ludwika przeszliśmy na wyspę Cite. Tutaj pierwszym punktem była wizyta przy katedrze Notre Dame de Paris, remontowanej po pożarze. Katedra sprawiła na nas ogromne wrażenie. Był czas na refleksję i pamiątkowe zdjęcia oraz poznanie dziejów Notre Dame. W katedrze znajduje się Kaplica Polska z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwiami św. Jana Pawła II. Kolejnym punktem była wizyta przed Pałacem Sprawiedliwości i Sainte-Chapelle. Na nadsekwańskim bulwarze de l’Horloge znajduje się ciekawa polonica – czyli tzw. zegar Walezjusza. Jest to zegar Henryka Walezego, pierwszego króla elekcyjnego w Polsce. Nad zegarem umieszczono herb Walezjuszy oraz herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Idąc wzdłuż Conciergerie dotarliśmy do mostu Neuf, gdzie w 1906 r. na skrzyżowaniu Rue Dauphine z Pont Neuf zginął Piotr Curie, mąż Marii. W idąc w kierunku Sorbony mogliśmy podziwiać słynne „bouquiniste paris”, fontannę św. Michała i pozostałości klasztoru Cluny. Ważnym punktem był paryski uniwersytet Sorbona, na którym studiowała i nauczała Maria Skłodowska-Curie. Na Placu de la Sorbonne chwilę odetchnęliśmy przed dalszym zwiedzaniem chłonąc atmosferę paryskich ulic i placów. Po południe rozpoczęliśmy od zwiedzenia paryskiego Panteonu z grobowcem Marii Skłodowskiej-Curie. Kulminacyjnym punktem pierwszego dnia wycieczki była wizyta w paryskim Luwrze, z obowiązkowym zobaczeniem „Mona Lisy” Leonardo da Vinci. Polskim akcentem w Luwrze jest m.in. rzeźba Marii Leszczyńskiej przedstawionej jako Junona. Ostatnim punktem tego dnia było nowoczesne Centre Georges Pompidou. Pierwszy dzień wycieczki był bardzo intensywny, pełen pozytywnych wrażeń.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy od zobaczenia Łuku Triumfalnego, jednego z symboli Paryża. Na łuku wyryto nazwiska 660 osób, w większości generałów i marszałków, którzy służyli w okresie I Republiki francuskiej i I Cesarstwa francuskiego. Wśród nich są nazwiska siedmiu Polaków, m.in. Jana Henryka Dąbrowskiego, ks. Józefa Poniatowskiego, Karola Kniaziewicza, Józefa Zajączka. Na Łuku wypisano miejsca bitew, a wśród nich nazwy pięciu miast, które obecnie znajdują się na terenie Polski: Gdańsk, Ostrołęka, Pułtusk, Lidzbark Warmiński i Wrocław. Po Łuku Triumfalnym udaliśmy się na Place du Trocadéro, przy którym znajdują się „Monument aux morts” i konny pomnik marszałka Focha. Z Trocadéro przeszliśmy na Esplanade Joseph Wresinski z widokiem na wieżę Eiffla. Tutaj był czas na sesję fotograficzną z symbolem Paryża w tle. Idąc do wieży Eiffla przespacerowaliśmy się przez Ogrody Trocadéro i Plac de Varsovie przed mostem d’Lena. Dużą atrakcją był wjazd na szczyt wieży Eiffla i podziwianie panoramy Paryża. Później byliśmy w miejscu śmierci księżnej Diany przy moście Pont de l’Alma, przy już słynnym Płomieniu Wolności. Chwilę odpoczynku dał nam rejs statkiem po Sekwanie zBateaux-Mouches. Mogliśmy podziwiać Paryż od strony Sekwany. W kolejnym punkcie poprzez park Esplanade des Invalides dotarliśmy do Pałacu Inwalidów z grobowcem Napoleona, który dał ogromną nadzieję Polakom pomagając utworzyć Legiony Polskie we Włoszech i Księstwo Warszawskie. Ostatnimi punktami drugiego dnia była wizyta na Placu Vendome z Hotelem Ritz, Kolumna Vendôme i Hôtel Baudard de Saint-James przy 12 place Vendôme, gdzie w 1849 roku zmarł Fryderyk Chopin oraz Ogrody Tuileries.

Trzeciego dnia, w sobotę udaliśmy się na cmentarz Père-Lachaise z polskimi grobami Fryderyka Chopina, Franciszki Czackiej, Aleksandra Tys czy Klementyny Hoffman, ale również byliśmy przy grobach Moliera czy Jima Morrisona. Około południa spacerowaliśmy alejkami Ogrodu Luksemburskiego z statuą Wolności i popiersiem Chopina. Po południe mieliśmy zarezerwowane na pałac w Wersalu. Tutaj także nie zabrakło akcentów polskich. Zwiedzaliśmy komnaty, w których mieszkała Maria Leszczyńska – królewna polska, królowa Francji jako żona Ludwika XV, młodsza córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego, najdłużej panująca królowa Francji. Ogromne wrażenie wywarła słynna Sala Lustrzana, jak i cały pałac wersalski. Na koniec dnia podziwialiśmy nocny Paryż.

            Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od Placu de Clichy z Pomnikiem Marszałka Monkeya. Następnie udaliśmy się na cmentarz Montmartre z grobami Polaków – Juliusza Słowackiego, Sapiehów i Joachima Lelewela, ale zatrzymaliśmy się również przy grobach Jakuba Offenbcha i Dalidy.  Idąc na wzgórza Montmare zobaczyliśmy słynne La Machine du Moulin Rouge, przeszliśmy przez Plac Pigalle, Plac Jehan Rictus oraz „Wall of Love”, czyli mur z napisami „Kocham Cię” w wielu językach świata. Niesamowite wrażenie wywarło na nas Montmarte, słynna Café des Deux Moulins na Rue Lipic (kręcono tu sceny do filmu „Amelia”), wiatrak Moulin de la Galette czy też Le Passe-Muraille, czyli “Człowiek, który przechodził przez ściany”. Przed ostatnim punktem było zwiedzenie bazyliki Sacré-Cœur, którą w 1980 r. odwiedził św. Jan Paweł II. Schodząc z wzgórza bazyliki zatrzymaliśmy się przy słynnej Carrousel de Saint-Pierre, została wykonana we Włoszech, a jej sklepienie ozdobione jest scenami i obrazami z Wenecji.

            I tu skończyła się nasza podróż po Paryżu. Wracając do domu zabraliśmy ze sobą mnóstwo wspomnień, historii i anegdot, ale również nową wiedzę zdobytą poprzez bezpośredni kontakt z miejscami historycznymi, także dla Polski.

Skip to content