Menu Zamknij

Olgierd Więckowski – finalista IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

     W tym roku szkolnym uczeń naszej szkoły Olgierd Więckowski z klasy 8a pod opieką merytoryczną nauczycielki języka polskiego Ewy Dworczyńskiej wziął udział w  IX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Organizatorem konkursu był Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie “Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck”. Główne cele konkursu to przede wszystkim popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück i prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek oraz zapoznanie z losami tych kobiet.

W półfinale konkursu we Wrocławiu Olgierd zajął II miejsce i tym samym został finalistą. Dla nich właśnie – 28 uczniów z klas 8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z 14 województw Polski – została zorganizowana Gala Finałowa konkursu, która odbyła się 26 kwietnia 2023 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów był wyjazd studyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19-22 maja 2023 r.

Już dnia 25 kwietnia przyjechaliśmy do Katowic. Mieliśmy czas się poznać i zintegrować z innymi uczestnikami. Wieczorem wzięliśmy udział w szczególnym koncercie “Siła Miłości”, zorganizowanym w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda w Polskim Radiu Katowice. Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbruck został wyreżyserowany przez pana Andrzeja Roga, a całość projektu swoim honorowym patronatem objęła Dama Orderu Orła Białego prof. Wanda Półtawska, była więźniarka KL Ravensbruck. Widowisko dostarczyło wielu wspaniałych wrażeń i wzruszeń.

26 kwietnia odbyła się Gala Finałowa. Gośćmi gali byli m.in.: panie Irena Cyrankiewicz oraz Krystyna Paradyż – byłe więźniarki KL Ravensbruck, prezydent Miasta Ruda Śląska pan Michał Pierończyk, wiceprezydent Miasta Ruda Śląska pani Anna Krzysteczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pan dr Andrzej Sznajder, wiceprezes Stowarzyszenia “Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck” oraz córka ravensbruczanki Katarzyny Matei pani Maria Lorens, koordynatorzy konkursu z Oddziałów i Delegatur IPN we Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach, Rzeszowie i Kielcach, pani senator Dorota Tobiszowska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego pani Urszula Koszutska, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska pan Kazimierz Myszur.

Przesłuchaniom przyglądało się jury w składzie: przewodniczący pan Andrzej Róg (aktor, reżyser, pedagog, prezes Stowarzyszenia Prawy Brzeg), pani dr Barbara Oratowska (wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie), pani Teresa Kurcyusz-Furmanik (córka ravensbruczanki Marii Rutkowskiej-Kurcyusz) oraz Kamil Wojciechowski (ubiegłoroczny laureat konkursu).

Finaliści recytowali wiersze i fragmenty prozy obozowej. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, poziom wykonawców był bardzo wysoki. Prezentacje uświetniły występy młodych aktorów z amatorskiego teatru, dzięki temu wszystko ułożyło się we wspaniały i wzruszający spektakl. Przyznano po trzy nagrody w kategorii prozy i poezji, choć wybór był niezwykle trudny ze względu na doskonałe występy wszystkich uczestników. Występ Olgierda również był znakomity, doceniony szczególnie przez panią Marię Lorens. Finaliści otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki oraz książkowe upominki.

Po gali z grupą finalistów i opiekunów odwiedziliśmy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gdzie ponad 300 metrów pod powierzchnią ziemi w zabytkowej kopalni Guido mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca na grubie, dowiedzieć się, czym jest szola i arbajtancug, posłuchać o fedrunku i skosztować maszketów w podziemnym szynku.

Górny Śląsk bardzo nam się spodobał, pełni wrażeń wróciliśmy do domu i oczekiwaliśmy na kolejną nagrodę w tym konkursie – wyjazd studyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19-22 maja 2023 r.

Ewa Dworczyńska

Poza Muzeum Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück Olgierd zobaczył w Berlinie Więzienie Plötzensee, teren wokół Reichstagu, Bramę Brandenburską, pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Na zakończenie ruiny dawnej siedziby Gestapo, które dzisiaj stanową część Muzeum Topografii Terroru. Był także przy pozostałościach Muru Berlińskiego.

Skip to content