Menu Zamknij

Wycieczka do Warszawy

W dniach 13-15 czerwca 2022 r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”. Na ten wyjazd otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 15000 zł. 46 uczniów szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli Iwony Wolanin, Iwony Mokwińskiej, Małgorzaty Zawiłowicz, Elżbiety Kaniewskiej i Dariusza Dźwigaj przez trzy dni zwiedzało stolicę Polski. Program wycieczki był niezwykle atrakcyjny, ale przez to też napięty.

Pobyt w Warszawie rozpoczął się od atrakcji Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł naocznie zapoznać się z wieloma wynalazkami z wcześniejszych wieków, jak i też tymi współczesnymi. Drugim punktem pierwszego dnia wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poprzez szereg wystaw interaktywnych, czy też zbieranie kolejnych kartek z kalendarza dokumentujących przebieg Powstania Warszawskiego, poznali najważniejsze wydarzenia związane z tym Powstaniem. Mogli się przekonać jak wyglądały przejścia powstańców kanałami, zapoznać się z codziennymi trudami walki i życia w powstańczej Warszawie.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od miejsca przesłuchań w siedzibie gestapo, w czasie II wojny światowej, czyli budzącej ówcześnie grozę Alei Szucha, znanej m.in. z lektury „Kamieni na szaniec”. Następnie udaliśmy się do Centrum Pieniądza mieszczącego się w NBP. Kolejnym miejscem była słynna „Zachęta”, miejsce tragicznej śmierci pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza. Ważnym miejscem odwiedzonym przez nas był cmentarz powstańców warszawskich na Woli wraz z pomnikiem „Polegli Niepokonani”. Takie miejsca przywołują zadumę nad tragicznymi losami naszej Ojczyzny. Z Woli udaliśmy się na Powązki, na początku Cmentarz Wojskowy z grobami żołnierzy walczących w wojnach o niepodległość Polski, powstańców warszawskich oraz osób zasłużonych, a na koniec na Stare Powązki, gdzie złożyliśmy kwiaty na grobie naszej patronki Ireny Sendler.

 Po południu, dzięki wsparciu Pani senator RP Doroty Czudowskiej, mieliśmy okazję zwiedzić budynek Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Wywarł on na wszystkich ogromne wrażenie. Następnym punktem naszej eskapady był Belweder i pomnik Józefa Piłsudskiego, skąd udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, gdzie m.in. widzieliśmy Pomnik Fryderyka Chopina, Oranżerie, Pałac Na Wodzie czy Szkołę Podchorążych.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy Muzeum Żydów Polskich „Polin”. Niezwykła, interaktywna podróż dziejami Polski przybliżyła wszystkim losy polskich Żydów na przestrzeni dziesięciu wieków wspólnej historii. Oprócz zwiedzania Polin zapoznaliśmy się z historią powstania Pomnika Bohaterów Getta. Drugim punktem ostatniego dnia wycieczki był Pawiak, w którym więziono w czasie II wojny światowej wielu Polaków. Po Zwiedzeniu więzienia na Pawiaku udaliśmy się na Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza, potem idąc Krakowskim Przedmieściem zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, kościół św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, Kolumnę Zygmunta i poprzez Plac Zamkowy dotarliśmy na Stare Miasto.

 Ostatnim punktem wycieczki był Zamek Królewski pełen pięknych i historycznych sal, obrazów (m.in. Canaletta, Matejki).

Trzydniowy pobyt w stolicy na długo pozostanie w pamięci uczniów i ich opiekunów.

 

Skip to content