Zgodnie z umową, zawartą przez Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w Poznaniu, Gmina Przemków przystąpiła do realizacji projektu LOWE w Przemkowie. Projekt realizuje Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie przy nieocenionym współudziale partnerów: EDUCO Przemkowskiej Fundacji Społeczno-Oświatowej, Przemkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego i Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemkowie.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 nr Osi Priorytetowej II – Efektywne Polityki Publiczne na Rynku Pracy, Gospodarki i Edukacji, Działanie 2.14. Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie. Przypominamy, że na realizację zadania otrzymaliśmy dotację w wysokości 250 000 zł.
II etap – Zajęcia w projekcie
Do zajęć w projekcie przystąpiło już ponad 180 mieszkańców Przemkowa. Gdyby nie okres pandemii liczba ta byłaby zapewne dużo większa. Część zajęć została przełożona z grudnia i listopada na kolejne miesiące.
W ramach projektu odbywają się zajęcia cykliczne z: języka angielskiego (prowadzący Pani Elżbieta Righi) i niemieckiego (prowadzący Magdalena Boczniewicz) oraz warsztaty teatralne (prowadzący Gizela Smalec), zajęcia komputerowe i zajęcia z robotyki (prowadzący Paweł Kuźmiak), spotkania z doradcą zawodowym (prowadzący Małgorzata Zawiłowicz) i spotkania z psychologiem (prowadzący Barbara Malinowska).
Po nawiązaniu współpracy z fundacją Eudajmonia odbyły się również zajęcia Arteterapii dla grupy osób niepełnosprawnych prowadzone przez Iwonę Wolanin.
Grupa uczestników projektu w październiku wzięła udział w wyjeździe do kina Helios do Lubina. Chętne osoby miały możliwość udziału w wyjazdowych warsztatach w Pracowni Ceramiki Unikatowej przeprowadzonych przez Małgorzatę Somerfeld-Lasko.
Dwukrotnie spotkaliśmy się na zajęciach „Gry logiczne i integracja” – we wrześniu w grupie ponad 30 osób oraz w listopadzie w ograniczonej liczbie – zajęcia zamknięte dla grupy nauczycieli z klas 1-3. Osobą przygotowującą i prowadzącą zajęcia jest Ewa Kuźmiak.
Dzięki współpracy z wykładowcami z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego od września do grudnia odbyły się zajęcia warsztatowo-wykładowe. Pierwsze dotyczyły marketingu politycznego (prowadzący dr Piotr Pochyły), drugie prawa rodzinnego i spadkowego (prowadzący dr Beata Springer).
Miłośnicy sztuki spotkali się na warsztatach muzycznych i decoupage w ZS w Przemkowie prowadzonych przez Barbarę Kowalską. Sztuką można również nazwać warsztaty Carvingu – jakie miały miejsce w listopadzie 2020. Warsztat przygotowała i poprowadziła Marta Stawiska.
Nad udokumentowaniem działań z projektu czuwa koło dziennikarskie pod okiem Pani Anety Sołtysiak.
Dyrektor Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie bardzo dziękuje wszystkim prowadzącym zajęcia za ich zaangażowanie w realizację projektu. Dziękuje Animatorom czuwającym nad właściwym przebiegiem poszczególnych etapów projektu i zajęć Annie Krzeszewskiej i Agnieszce Wałowskiej oraz profesorowi Stefanowi Dudrze. Szczególne podziękowania należą się również obsłudze administracyjno – księgowej projektu Agnieszce Jurewicz, Krystynie Kopackiej i Kamili Sykuła.
Dziękujemy również odbiorcom przedsięwzięcia – dorosłym mieszkańcom Przemkowa za udział w zajęciach i zachęcamy do dalszej aktywności w przyszłym roku kalendarzowym.