Menu Zamknij

Zdalna uroczystość zakończenia nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Przemkowie

W dniu 24 kwietnia 2020 r. odbyła się nietypowa – bo zdalna – uroczystość zakończenia nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie przez uczniów klas trzecich.   

Niestety uroczystość ta nie mogła się odbyć tak, jak rok temu:

 

 

 

 

 

 

Przyszedł czas na podsumowanie trzech lat wspólnej pracy, osiągnięć uczniów oraz ich aktywności społecznej. Tradycyjne wprowadzenie Sztandaru przez Poczet Sztandarowy zostało zastąpione wspomnieniami uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego i innych świąt szkolnych, państwowych i kościelnych, w których to w Poczcie Sztandarowym występowali właśnie uczniowie klasy III LO.

 

 

 

 

 

 

 

Za pracę w Poczcie Sztandarowym, w ciągu trzech lat, dyrektor szkoły złożyła podziękowania pełniącym rolę chorążych: Damianowi Janus i Patrykowi Skrobak oraz asyście chorążych: Aleksandrze Jas, Klaudii Kurkowskiej, Aleksandrze Piotrowskiej, Klaudii Bąkowskiej oraz Ewelinie Nebelskiej.

Kolejnym punktem zdalnego apelu było ogłoszenia klasyfikacji. W dniu 21 kwietnia 2020 r uchwałą nr 14/2019_2020 rady pedagogicznej LO w ZS w Przemkowie 15 uczniów klasy trzeciej LO (co stanowi 100%) ukończyło szkołę.

Szkolę z wyróżnieniem ukończył Damian Janus. Damian to Stypendysta Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Laureat wielu konkursów i turniejów przedmiotowych – były to m.in. III miejsce drużynowo w etapie okręgowym Turnieju Debat Historycznych IPN, I miejsce drużynowo w powiatowym konkursie interdyscyplinarnym „Wiem, Umiem, Rozumem” pod patronatem Starosty Polkowickiego, III i II miejsce drużynowo w powiatowym konkursie „Młody Przedsiębiorca”, III miejsce w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”, udział w okręgowych eliminacjach Olimpiady Przedsiębiorczości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Damian wykazał się w ciągu trzech lat nauki w LO działalnością na rzecz szkoły i środowiska, kreując pozytywny wizerunek placówki. Systematycznie współpracował z Przemkowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy realizacji przedstawień teatralnych.

Damian Janus otrzymał świadectwo z biało –czerwonym paskiem oraz stypendium ufundowane przez EDUCO- Przemkowską Fundację Społeczno – Oświatową oraz Radnego Powiatu Polkowickiego prof. Stefana Dudrę.

 

 Damiana Janus obserwowaliśmy niejednokrotnie na scenie – prowadził szereg uroczystości szkolnych – często u jego boku stała Aleksandra Piotrowska. To właśnie Ola uzyskała drugi wynik w szkole, biorąc pod uwagę średnią ocen na świadectwie ukończenia liceum.

Aleksandra Piotrowska to aktywny członek w Samorządu Uczniowskiego – w roku szkolnym 2018/2019 przewodnicząca SU. Dusza artystki, współorganizator imprez i uroczystości, jeden z liderów realizowanych w szkole projektów. Członek Szkolnego Klubu Wolontariusza.  Uczestnik wielu konkursów przedmiotowych, laureat III miejsca drużynowo we wspominanym wcześniej konkursie „Młody Przedsiębiorca”. Ola poszerzała swoją wiedzę na temat naszej patronki – Ireny Sendler nie tylko poprzez przygotowania i udział w „Międzyszkolnym konkursie wiedzy o Irenie Sendler”, ale również w poprzez swoje uczestnictwo w zjeździe Szkół Sendlerowskich.

 

 

 

 

 

 

 

Trzeci wynik ukończenia szkoły – uzyskały Aleksandra Jas i Klaudia Bąkowska. Dziewczyny nie raz szły razem – można by powiedzieć „łeb w łeb”.

Np. przez ulice Warszawy , przez korytarze sejmowe u boku poseł Ewy Szymańskiej – kto wie – może to nie był ostatni spacer takim korytarzem. Klaudii Bąkowskiej dyrektor Zespołu Szkół dziękowała za udział w projekcie „Przemkowski licealista – aktywny obywatel w Niepodległej Polsce”, a szczególnie za opracowanie wojennych wspomnień babci uczennicy, prezentowanych podczas wieczornego spotkania z członkami Stowarzyszenia Dzieci Wojny pod hasłem „Wspomnienia uczą”.

Absolwentka LO w Przemkowie Aleksandra Jas w czasie nauki w LO godnie reprezentowała szkołę w poczcie sztandarowowym,

wymienionym wcześniej powiatowym konkursie interdyscyplinarnym „Wiem, Umiem, Rozumiem” (I miejsce drużynowo) oraz turniejach szachowych. Damian Janus i Ola Jas byli członkami szkolnej drużyny szachowej – w ubiegłym roku szkolnym reprezentowali Zespół Szkół w finale województwa w Licealiadzie Szachowej. Niejednokrotnie uczestniczyli w turniejach organizowanych w szkole.

Ola i Damian prowadzili też wieczornicę “Rozmowy literatury na temat RODZINY” podsumowującą projekt „Rodzina = wartości  + tradycje”, który był realizowany się w ramach programu “Dolnośląskie Małe Granty”. Ola – w trakcie zdalnej uroczystości – została również wyróżniona za frekwencję – uczennica uzyskała 100% frekwencję w II semestrze i 98,99 % frekwencję roczną.

 

U boki Oli poza – Klaudią Bąkowską obecna była  Zuzanna Jas. Nie tylko w domu i szkolnej ławce, ale i na scenie. Zuzanna otrzymała gratulacje za wytrwałość i determinację w dążeniu do celu i podziękowania za działania podejmowane na rzecz innych.

 

 

 

Nieoceniony jest udział tegorocznych absolwentów w akcjach charytatywnych i pracy wolontariackiej. Za pracę w Szkolnym Klubie Wolontariusza wyróżnić należy szczególnie uczennicę Klaudię Kurkowską. Klaudia działała jako wolontariusz w akcjach charytatywnych m.in. WOŚP, Komórkomania oraz projektach edukacyjnych np. „Logiczne myślenie – pierwszy krok do sukcesu”.  Odnosiła sukcesy ortograficzne – m.in. II miejsce w powiatowym konkursie ortograficznym „Grzegrzółka w trzcinie” w roku szkolnym 2018/2019. Bardzo dobrze czuła się też na scenie.

 

 

 

 

 

 

Na ostatnim zdjęciu w towarzystwie Patryka Skrobak. Patryk Skrobak – laureat konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych. Patryk i Damian szlifowali umiejętności debatowania przygotowując się do „Turnieju Debat Historycznych IPN” (III miejsce w okręgu) i uczestnicząc w zajęciach Koła Młodego Politologa. Pracowali również jako wolontariusze w realizowanym od września 2019 do grudnia 2019 przez ZS i Fundację EDUCO projekcie  w ramach Programu Działaj Lokalnie „Wolne społeczeństwo – aktywne społeczeństwo”. Pełnili m.in. rolę ekspertów w ocenie turnieju debat organizowanym przy współpracy z Fundacją EDUCO i Uniwersytetem Zielonogórskim w ZS w grudniu 2019r.

Patryk reprezentował ZS w konkursach przedsiębiorczości, był członkiem drużyny, która zajęła I miejsce w powiatowym turnieju „Wiem, Umiem, Rozumiem” – członkiem tej drużyny był również Dariusz Góralski. Z Dariuszem Patryk rozpoczął współpracę już we wrześniu – w klasie 1LO podczas akcji „Ratujmy Kasztanowce”.  Zarówno Patryka, jak i Darka nie zabrakło w czasie występów artystycznych.

 

 

 

 

 

 

 

Prawie każdy tegoroczny absolwent miał w szkole swoje 5 minut. Na scenie wystąpiły – Ewelina Nebelska i Joanna Mackiewicz. Uczennice już w I klasie rozpoczęły przygodę z aktorstwem występując w przedstawieniu „Dzieci Ireny” – z okazji obchodów „Dnia Patrona”.

 

 

„Dzień Patrona” – wzbogaciła także Dominika Kowalska – poprzez opracowanie plakatów. Uzdolnienia plastyczne – Dominiki zaowocowały wyróżnieniem w Międzypowiatowym Konkursie Plastycznym „Józef Piłsudski w oczach współczesnego pokolenia”. Organizatorami konkursu byli poseł na Sejm RP Wojciech Zubowski i Senator RP Dorota Czudowska. Rysunek to pasja nie tylko Dominiki, ale i Małgorzaty Muszyńskiej, która dołączyła do nas w klasie II LO.

 

Swoje 5 minut miał na scenie  również Kornel Kołomański. Kornela zapamiętamy również z „nietypowych pomysłów” i edukacyjnej podróży do Warszawy, jako szczególnie zainteresowanego w archiwum Ośrodka Karta.   

 

Wspomniany wyjazd do Warszawy to jedno z głównych działań projektu „Przemkowski Licealista – aktywny obywatel w Niepodległej Polsce” realizowanego w ramach programu grantowego Fundacji Santander „Bank Ambitnej Młodzieży”. W projekcie aktywnie uczestniczyli także absolwenci Tomasz Paluszek i Natalia Żarska.

 

Oboje byli również obecni podczas realizowanych w szkole warsztatów i akcji:

 

 

 

 

 

 

 

Po podsumowaniu działalności i osiągnięć uczniów nastąpiło symboliczne wyprowadzenie sztandaru. 

 

 

 

 

 

 

 

Te ostatnie trzy lata wszystkim nam pokazały słuszność słów  Helen Keller “Samotni możemy zrobić niewiele; razem możemy zrobić tak wiele.” Niejednokrotnie mieliśmy ogromną przyjemność działać, organizować liczne uroczystości, przedsięwzięcia i projekty właśnie z tegorocznymi absolwentami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas rozstania ze szkołą – to czas wspomnień i życzeń. Dyrektor ZS Monika Dźwigaj życzyła maturzystom „połamania piór na maturze” i realizacji swoich edukacyjno – zawodowych planów i marzeń. W imieniu uczniów głos zabrał Damian Janus dziękując dyrekcji, wychowawcy i nauczycielom.

Już niedługo absolwenci LO ponownie zasiądą w salach uniwersyteckich, które niejednokrotnie odwiedzali podczas nauki w Zespole Szkół w Przemkowie

W poniedziałek 27 kwietnia 2020 r. absolwenci odebrali świadectwa ukończenia Liceum oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół w Przemkowie.

Skip to content