16 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbył się „Turniej debat”. Debaty te były podsumowaniem projektu „Wolne społeczeństwo – aktywne społeczeństwo” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2019” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja „Wrzosowa Kraina”.
Organizatorem turnieju i realizatorem projektu była EDUCO PRZEMKOWSKA FUNDACJA SPOŁECZNO-OŚWIATOWA kierowana przez Stefana Dudrę i Pawła Kuźmiaka. W realizację zadań z projektu włączył się Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie przy współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Tematyka projektu obejmowała 30. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce, 20. rocznicę członkostwa w strukturach NATO i 15 lat w Unii Europejskiej. Projekt zakładał uświadomienie młodzieży znaczenia wolności w odniesieniu do aktywności społecznej, gospodarczej i politycznej. Realizatorzy zakładali kształtowanie pozytywnego wizerunku społeczeństwa obywatelskiego, jako oddolnej inicjatywy budowania i scalania lokalnej społeczności w kierunku tworzenia „małych ojczyzn”. Poprzez zajęcia i wykłady na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie nastąpił rozwój uzdolnień i zainteresowań dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy, wzrosło w nich przekonanie o wartościach demokratycznych oraz potrzebie aktywnego uczestniczenia w ważnych wydarzeniach społeczno-politycznych. Poprzez podejmowane działania młodzież rozwijała również umiejętności planowania, budowania strategii oraz organizacji imprez o charakterze intelektualnym.
W debatach podsumowujących projekt udział wzięła młodzież z przemkowskich placówek oświatowych: z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokiej, Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Przemkowie. Opiekunami drużyn byli Joanna Cichocka, Iwona Łopacińska–Skraba oraz Dariusz Dźwigaj.
Uczniowie zmierzyli się z następującymi tezami:
- Wejście do Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój cywilizacyjny Polski.
- Rok 1989 to najważniejsze wydarzenie dla Polski po II wojnie światowej.
- Przyjęcie Polski do NATO zwiększyło bezpieczeństwa naszego państwa.
Debaty prowadził Marszałek, w rolę którego wcieliła się Zuzanna Świdzińska, uczennica klasy II LO w Przemkowie. Oceny debatujących drużyn dokonywali ubiegłoroczni uczestnicy Ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych IPN – Damian Janus, Igor Grocholski i Patryk Skrobak przy współpracy z dyrektorem Zespołu Szkół w Przemkowie Moniką Dźwigaj oraz prof. Stefanem Dudrą – dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W wyniku oceny ekspertów I miejsce w turnieju zajęła drużyna uczniów klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkół w Przemkowie. W skład drużyny wchodzili: Patryk Zinowkin, Jan Gliszczyński, Michał Dźwigaj oraz Martyna Sławicz. Opiekunem zwycięzców była Iwona Łopacińska – Skraba.
Pozostałym drużynom przyznano ex aequo dwa drugie miejsca. Należy przyznać, że ocena debatujących była bardzo trudna, ze względu na wyrównany poziom prowadzonych dyskusji.
Organizatorzy debaty bardzo dziękują uczestnikom za udział w projekcie i jego podsumowaniu.